Renditja / 100 kompanitë për të cilat mund të punoni nga shtëpia

23/01/2018 2:11 PM 2 komente
TEMA TE NGJASHME:

Me përhapjen gjithnjë e më të madhe të pajisjeve teknologjike dhe videokonferencave, punët që mund të bëhen nga shtëpia po bëhen gjithashtu të zakonshme.

Ato janë shumë të kërkuara, pasi ofrojnë edhe një balancë më të mirë mes jetës profesionale dhe asaj personale. Por, ana tjetër e medaljes është që këto oferta rezultojnë më të mira se sa mund të jenë në të vërtetë.

FlexJobs, një faqe që analizon mundësi të tilla – publikoi listën vjetore të 100 kompanive me numrin më të madh të vendeve të punës, me kohë të pjesshme ose me kohë të plotë, nga shtëpia – të hapura nga viti 2017 në një kampion prej 49 mijë kompanish.

Sektorët kryesorë që ofrojnë këto lloje punësh janë: kujdesi shëndetësor, fusha teknologjike, edukimi/trajnimi, sektori i shitjeve, shërbimi ndaj klientit, ai financiar, dhe sektori i turizmit në 19 industri të përfaqësuara në këtë listë.

20 punët më të përhapura nga shtëpia përfshijnë: mësuesit, shkrimtarët, zhvilluesit, analistët, përfaqësuesit e shitjeve, infermieret, kontabilistët dhe programuesit.
Pesë kompani ofrojnë punë që mund të bëhen me kohë të plotë nga shtëpia, ndërsa 30 kompani janë një hyrje e re në këtë listë.

“Nëse jeni duke kërkuar një punë më të mirë dhe me orare fleksibël, FlexJobs ju vjen në ndihmë me publikimin e listës së kompanive për të cilat mund të punoni nga shtëpia. Duke analizuar këto të dhëna çdo vit, për pesë vjet, në qindra kompani në industria të ndryshme, kemi parë se puna nga shtëpia po shndërrohet në një menyrë pune mjaft të përhapur. Sot, ndërkohë që gjithnjë e më shumë kompani pranojnë dhe përfshijnë punonjës të cilët mund të punojnë nga shtëpia në modelet e tyre të biznesit, 2018 është momenti ideal për ata që kërkojnë një punë të re gjithnjë e më fleksibël”, – thotë Sara Sutton Fell, themeluese dhe CEO e FlexJobs.

Më poshtë lista e plotë e 100 kompanive

Renditja 2018 Emri i kompanisë Renditja 2017
1 VIPKID 5
2 Appen 1
3 Conduent
4 Rev
5 Liveops 2
6 TTEC 4
7 Amazon 3
8 SYKES 75
9 Dell 16
10 Working Solutions 7
11 LanguageLine Solutions 6
12 Kelly Services 8
13 Intuit 17
14 UnitedHealth Group 10
15 Williams-Sonoma
16 Convergys 13
17 Aetna
18 Cactus Communications 12
19 Kaplan 15
20 BroadPath Healthcare Solutions 23
21 Hilton Worldwide 11
22 Commonwealth of Virginia
23 Leidos
24 Robert Half International 30
25 K12 19
26 Anthem, Inc. 27
27 Salesforce 26
28 ADP 21
29 BCD Travel 93
30 Humana 20
31 Xerox 14
32 Thermo Fisher Scientific 40
33 SAP 28
34 Connections Education 37
35 PRA Health Sciences
36 Appirio 44
37 Sutherland 9
38 VocoVision
39 Vivint Smart Home 41
40 CSRA 36
41 Sodexo 53
42 Wells Fargo 31
43 AFIRM 63
44 Grand Canyon University – GCU 68
45 World Travel Holdings 47
46 Nielsen 39
47 Toyota
48 PAREXEL 33
49 VMware 42
50 CyraCom 83
51 Magellan Health
52 nThrive 48
53 First Data
54 Teradata 59
55 Carlson Wagonlit Travel
56 Fiserv
57 Haynes & Company 58
58 Covance 54
59 Cornerstone OnDemand 94
60 Enterprise Holdings
61 Edmentum 56
62 A Place for Mom 43
63 BELAY
64 ACTIVE Network
65 Gartner
66 Worldpay 38
67 Hibu 82
68 TEKsystems 89
69 The Hartford 67
70 ServiceNow
71 Adobe 51
72 Real Staffing 62
73 Western Governors University 70
74 Alight Solutions
75 McKesson Corporation 55
76 American Express 65
77 Direct Interactions 46
78 Philips
79 Crawford & Company 72
80 Walden University 71
81 WeightNot
82 JPMorgan Chase 97
83 Secureworks 60
84 PPD – Pharmaceutical Product Development 64
85 Houghton Mifflin Harcourt 32
86 JLL – Jones Lang LaSalle
87 State of Washington
88 EXL 73
89 Chamberlain University
90 Cigna 74
91 University System of Maryland – USM
92 GreatAuPair 66
93 CVS Health 85
94 Merck
95 Amgen
96 Pearson
97 IT Pros 29
98 HD Supply 88
99 State of Florida
100 NCH Corporation

 

*Laura Shin
Burimi: Forbes

 

2
Komente

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
albana Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
albana
Guest
albana

im an english teacher

albana
Guest
albana

si mund te aplikoj