Macron lufton në dy fronte teksa rriten risqet nga francezët dhe gjermanët

04/12/2018 9:40 AM 0 komente

Vetëm 18 muaj në detyrë, Emmanuel Macron duket i rrethuar nga të gjitha anët.

Në Francë, presidenti 40-vjeçar përballet me protesta të dhunshme kundër politikave që duket se përfitojnë të pasurit, duke bërë reforma të mëtejshme të rrezikshme.

Planet e tij për integrimin e eurozonës janë ulur deri më tani, sa që mezi ka mbetur asgjë. Dhe me klasën politike të Gjermanisë që kërcënon të përmbyset, ai mund të lihet në baltë ndërsa pret një mbështetje më të gjerë për të rishikuar Bashkimin Evropian.

Kjo është e gjitha që ka mbetur nga Plani i Madh i Macron për të rregulluar Eurozonën, shkruan Bloomberg.

Macron bëri një pikë të pakontestueshme duke përzgjedhur himnin e BE-së, Ode për Joy të Beethoven, për tubimin e tij në Paris në maj të vitit të kaluar. Basti i tij politik ishte i tillë që nxiti ndryshime jopopullore në sistemin e taksave, punës dhe pensioneve të Francës, me të cilat ai do të krijonte një cikël të fuqishëm të përmirësimit të ekonomisë franceze, të fitonte qeverinë e kancelares gjermane Angela Merkel dhe të bindte Berlinin të binte dakord për një zonë më të integruar të eurozonës.

Në vend të kësaj, ai përfundon vitin me ekonominë franceze të ngadalësuar, papunësinë të lartë dhe vlerësimet e tij në nivele të ulëta. Disa homologë evropianë po ballafaqohen me atë që ata e konsiderojnë si idenë e tij për një rajon euro të përbashkët, që pritet të nënshkruajnë, ndërsa qeveria euro-skeptike e Italisë e kundërshton atë në fronte të shumëfishta.

“Macron është duke u përballur me një situatë në zonën e euros ku ka pak më pak marrëveshje për atë që duhet të duket e ardhmja”, tha Florence Pisani, një ekonomist në menaxherët e fondeve Candriam France në Paris. “Nuk ka më asnjë projekt real të përbashkët.”

Shkaktohet kaos

Potencialisht më e dëmshme për të gjithë është zëvendësimi i Merkelit si udhëheqëse e Bashkimit Kristian Demokratik në pushtet. Macron duhet të shkojë në bordin e Gjermanisë, ekonomisë më të madhe të Evropës dhe forcës dominuese, që të ketë shanse për të kryer ndryshimet e propozuara, duke filluar nga një politikë më e integruar e sigurisë dhe mbrojtjes, në një rol më të madh global për eurozonën.

Por kjo duket si një pyetje gjithnjë e më e vështirë kur debati mbi ‘Merkel-in’ e ardhshëm të Gjermanisë mbizotërohet nga diskutimi se si të mbrohen më mirë shqetësimet e votuesve vendas sesa çdo konsideratë evropiane. Ndërsa ajo ka ndërmend të mbetet kancelare, zgjedhja e udhëheqësi të partisë mund të ndryshojë atë që duhet të lëvizë në drejtimin e Macron. Votimi i së premtes për udhëheqësin e CDU-së “mundet – nëpërmjet një ndryshimi në udhëheqjen gjermane – të shkaktojë kaos për perspektivën e reformave evropiane”, tha Erik Nielson, krye ekonomisti në Grupin UniCredit.

 

*Bloomberg News, përkthim me shkurtime nga redaksia e Monitor.al

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of