Jeni duke lexuar në: Makina

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Agonia e birrës vendase

Për herë të parë që nga 2013, sasia e birrës së importuar në vend ishte më e madhe se ajo e prodhuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Ekonomia në fokus all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23 24
25* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26 27* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Depozitat all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia në Fokus all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
30 31

CUPRA ATECA

Mos e quani Seat, sepse ajo çka përpara disa kohësh ishte thjeshtë një version sportiv, sot është një markë plot jetë: debuton me një SUV 4x4 me 300 kf  …

BMW X5, AMBICIE TË REJA

Në gjeneratën e tij të katërt, modeli që projektoi kategorinë sportive SUV përqafon një filozofi të re: ajo do t’ju shoqërojë duke ju këshilluar   Në fund të viteve '90,…

JEEP, GLADIATORI ЁSHTЁ KTHYER

Në gamën e konstruktorit amerikan, rishfaqet një makinë pick-up, e menduar për të përballuar seksione ekstreme rruge ose tërhequr varkën në qetësi të plotë, modeli Gladiator do të mbërrijë në…

DS 3 CROSSBACK, KËTU VENDOSET E ARDHMJA

Modeli kompakt DS 3 Crossback do të jetë një version kyç për fatet e markës së re të grupit PSA. Avantazhet? Paraqitje Suv, dizajni provokues dhe për herë të parë,…

FORD FOCUS

Për të frenuar fuqinë e Golfit rival, hatchback i ri fokusohet në komfort dhe teknologji. Cilindrat EcoBoost janë të gatshëm dhe elastik, më pak bindës për kambion manuale dhe timonin…

“N” – jo Suv

Modeli i30 Fastback, deri tani i vetmi version coupé me pesë dyer i kategorisë C, ka përfituar përkujdesjen e divizionit sportiv: pra, e pajisur me vetëm më të mirën. Një…

Skoda që nuk e prisnit

Kompania çeke nuk kishte pasur kurrë një makinë sportive, dy vëllimshe, e tipit Golf, me përjashtim të meteorit të modelit Rapid. Modeli i ri do të ofrojë hapësirë dhe teknologji.…

Mercedes-Benz, klasike? Jo faleminderit!

Tani Mercedes-Benz synon versionet me tre vëllime dhe pas hatchback, do të lançojë modelin A-Class veturë. Rezultati: valëzime të shkurtra, linjë e suksesshme dhe hapësirë më e madhe në bagazh…

McLAREN SENNA

Me njëvendëshen e kompanisë angleze, kampioni brazilian ka fituar 3 herë Me njëvendëshen e kompanisë angleze, kampioni brazilian ka fituar 3 herë kampionatin botëror të Formula 1. Në Woking vendosën…

MAZDA 6

Me përditësimin e fundit, i cili vihet re më qartë në kabinë, vetura japoneze bën një kërcim cilësor. Për t`iu afruar edhe më tepër konkurrentëve të famshëm   Sigurisht që…

FIAT 500X

Me motorin e ri turbo trecilindërsh me benzinë, kjo është një makinë e shkëlqyer dhe shumë e manovrueshme. Në sajë të fenerëve LED dhe sistemeve ADAS makina është bërë më e…

ROLLS-ROYCE PHANTOM

Ndryshon e gjitha, por nuk sjell “shpikje”, madje as nuk “shpik” vetveten, thjesht përditësohet, duke ruajtur në maja klasin dhe stilin e përhershëm, pa humbur nga sytë traditat e kompanisë…

PEUGEOT 508

Veturë po, por e ndryshme në stil, krahasuar madje edhe Veturë po, por e ndryshme në stil, krahasuar madje edhe me gjermanet. Në rrugë, shfaqet zbavitëse, por pa qenë me…

VOLVO V60

Një ambicie e rinovuar për SUV-in suedez, ndjekur nga një motiv sitilistik i bërë i njohur nga gama e gjerë XC   Ishte njëherë e një kohë, kur SUV-i Volvo,…

TOYOTA, KOHA PЁR TЁ GUXUAR

Duket se gjigandi japonez ka ndryshuar kursin për sa i përket dizajnit: si fillim me Auris-in e tani me modelin RAV4, i cili ka qenë gjithmonë strategjik për markën. Më…

RENAULT SCÉNIC

Modeli francez crossover është i pari i Kompanisë me motorin e ri turbo-benzinë, të projektuar në bashkëpunim me Mercedes, i cili në regjime të ulëta rezulton të jetë i disponueshëm…

Touareg, përfaqesuesi më i lartë

Është më i zhdërvjellët dhe sportiv, modeli Touareg numër tre, me një ballore "të rëndësishme" që i dhuron karakter. Brenda, një ndërfaqe e re në të gjithë gjerësinë, që bashkon…

MERCEDES-BENZ CLS

Gjenerata e tretë ngre siparin e kursit të ri stilisik të Mercedesit. Në rrugë favorizon komfortin maksimal, që shoqërohet me performanca të shkëlqyera të motorit të ri, trelitërsh turbodiesel  …