Manchester City thyen një tjetër rekord, 65 mln € për mbrojtësin Laporte

30/01/2018 6:37 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Manchester City vazhdon të thyejë rekordet e veta në merkato. Citizens e Pep Guardiolës sapo kanë përfunduar transferimin e Aymeric Laporte nga Athletic Bilbao, duke paguar një shifër rekord.

City u ka paguar spanjollëve shifrën e klauzolës së francezit, 57 milionë sterlina (rreth 65 milionë euro). Asnjë lojtar nuk është paguar kurrë kaq shumë nga Citizens. Blerja e francezit ka kapërcyer edhe atë të Kevin De Bruyne, për të cilin City shpenzoi 55 milionë sterlina. Në podium është edhe blerja e Benjamin Mendy, nga Monaco, për 52 milionë sterlina.

Aymeric Laporte bëhet kështu mbrojtësi i dytë më i paguar në botë pas Virgil van Dijk, i blerë nga Liverpool për rreth 85 milionë euro. Tanimë reparti i mbrojtjes së Manchester City kushton në total 270 milionë euro – 40 milionë të paguara për portierin Ederson, 51 milionë për Walker, 55 milionë për Stones dhe 57 milionë për Mendy.

Që kur tekniku Guardiola është nën drejtimin e Manchester City, klubi anglez nuk i ka kursyer shpenzimet – për gjatë dy sezoneve ka shpenzuar më shumë se 500 milionë euro (sipas Transfertmarkt, 522,30 milionë euro). Në total janë blerë 18 lojtarë.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz