May mbron marrëveshjen e Brexit, paralajmëron për rrezikun e dytë të referendumit

07/01/2019 10:28 AM 0 komente

Ligjbërësit i bënë thirrje Theresa May-t të përjashtojë një Brexit pa marrëveshje, duke rritur një fushatë kundër një rezultati që ata thonë se kërcënon jetesën e votuesve.

“Fabrikat e prodhimit punësojnë mijëra të zgjedhësve tanë dhe vendet e tyre do të vihen në rrezik të menjëhershëm nëse Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga Bashkimi Europian pa marrëveshje”, shkruan një letër nga 209 ligjvënës nga konservatorët e May dhe nga partitë e opozitës. Ajo “do të shkaktonte dëmtime të panevojshme ekonomike.”

Me më pak se tre muaj për të arritur finishin, largimi i planifikuar i Britanisë nga Bashkimi Evropian, ende nuk ka qartësi se si do të dalë ky shtet. Marrëveshja mund të ndërmjetësojë mbi 18 muaj bisedime me kujdes me bllokun që duket të bjerë në një votim parlamentar më vonë këtë muaj. Kjo do ta vinte vendin në rënie të bllokut pa një marrëveshje, duke e vënë ekonominë në rrezik pasi tarifat e reja dhe barrierat burokratike e mbytin tregtinë me BE.

May të dielën e shtoi betejën e saj për të bindur kundërshtarët në Parlament për të mbështetur marrëveshjen e saj të Brexit, duke paralajmëruar se Britania do të jetë në “territor eksplorues” nëse ata e refuzojnë planin e saj.

Kryeministrja të dielën konfirmoi se votimi do të vazhdojë rreth datës 15 janar dhe përvijoi një fushatë tre-palëshe për të fituar mbështetjen për marrëveshjen. Ajo po propozon të thotë para parlamentit një fjalim mbi kushtet e ardhshme të tregtisë me bllokun, duke premtuar të tregojë se si marrëveshja do të funksionojë në Irlandën e Veriut dhe do të kërkojë sigurime të reja nga BE.

 

*Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of