May mund të ballafaqohet me humbjen e kontrollit të Brexit

25/03/2019 9:43 AM 0 komente

Theresa May do të përballet me pozitën e saj të dëshpëruar politike të hënën, ndërsa anëtarët e parlamentit do të lëvizin për të marrë përsipër politikën e Brexit dhe ministrat e saj do të komplotojnë për ta rrëzuar atë.

Kryeministrja është nën presionin e kolegëve brenda kabinetit të saj për të përmendur një datë kur ajo do të japë dorëheqjen, pasi kanë argumentuar se kjo do të ndihmonte që ajo të fitonte mbështetjen për marrëveshjen e saj Brexit.

May po shpreson për një shans më shumë për të vendosur marrëveshjen e divorcit që ajo ka negociuar me Bashkimin Evropian, për një votim në Dhomën e Komuneve këtë javë. Por ajo ende po përpiqet të fitojë përkrahës të mjaftueshëm “Pro-Leave” në partinë e saj konservatore pasi marrëveshja u hodh poshtë dy herë nga shumica.

Britania duhej të largohej nga BE të premten. Në vend të kësaj, mund të duket e vendosur të kalojë javën duke luftuar për jetën e saj politike, duke filluar me atë që duket se do të jetë një mbledhje e tensionuar e kabinetit në Londër të hënën.

Më vonë gjatë ditës, House of Commons pritet të votojë për një plan që do të lejonte deputetët që të marrin kontrollin e axhendës legjislative për një ditë të vetme të mërkurën. Më shumë se 100 ligjvënës kanë vënë emrin e tyre në amendamentin, të paraqitur nga ish ministri konservator Oliver Letwin.

Kjo do të lejonte ligjvënësit të shprehnin mbështetje për opsione të ndryshme, duke filluar nga një referendum i dytë, drejt një bashkimi doganor me BE dhe madje duke anuluar Brexit, në një seri të ashtuquajtur votash indikative, që paraqitnin një zgjidhje potenciale për May-n.

Të premten u vendos që afati Brexit të shtyhej me dy javë( Lexo: http://www.monitor.al/shtyhet-me-dy-jave-brexit-cfare-pritet-te-ndodhe-deri-me-12-prill/)

 

*Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of