May po përgatit një propozim tjetër për Brexit për Irlandën

07/12/2017 9:29 AM 0 komente

Kryeministri Theresa Maj nuk po heq dorë. Në kthesën më të fundit të sagës Brexit, ajo po përgatit një propozim tjetër për t’u dorëzuar në Irlandë, brenda 24 orëve, për të përmbushur ndërprerjen e bisedimeve me Bashkimin Europian.

Homologu i saj irlandez, Leo Varadkar, në një dalje për mediat, u tha gazetarëve në Dublin se “jemi duke u konsultuar me njerëzit në Londër” .

“Kam shprehur gatishmërinë time për ta konsideruar këtë, sepse unë dua të lëviz përpara”, tha ai. Ai nuk është i vetmi që dëshiron të mbërrije në vijën e finishit. Zyrtarët e Komisionit Europian janë të gatshëm të jenë fleksibël në afatin që kanë vendosur përpara një samiti kyç javën e ardhshme, sipas njerëzve të njohur me situatën, pasi ata janë të interesuar që bisedimet e Brexit të ecin përpara në tregti, shkruan Bloomberg.

BE kishte vendosur këtë javë si “afati i afateve” për May-n, për të dalë me propozime për të zhbllokuar bisedimet përpara një samiti më 14-15 dhjetor. Por Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker është i gatshëm të takohet edhe deri në samit me kreun e Britanisë, thanë zyrtarët.

Disa afate kanë kaluar tashmë – duke përfshirë një të hënë, kur takimi i May me Juncker u ndërpre për çështjen e ndjeshme të kufirit irlandez.

Një diplomat europian me njohuri për çështjen, tha se afati i vështirë është 11 dhjetor, ditën që përfaqësuesit e udhëheqësve të BE takohen në Bruksel për të përgatitur qëndrimin e tyre për samitin.

Ndërkohë që zyrtarët evropianë janë jashtëzakonisht miqësorë, May po lufton në dy fronte në shtëpi. Ajo përballet me një revoltë të qeverisë, pasi dy ministra pro-Brexit shprehën shqetësimin se ajo po zvarriste Brexit. Dhe ajo ka nevojë urgjente për të gjetur një propozim që Partia Demokratike e Bashkimit Demokratik të Irlandës së Veriut mund të pranojë në atë se si kufiri irlandez do të jetë pas Brexit.

Shanset për një Brexit të çrregullt rriten dhe zërat në Britani që bëjnë thirrje që May të largohet pa marrëveshje, po rriten më shumë.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz