Jeni duke lexuar në: Menaxhim

Abonohuni:

Nuk është kurrë vonë për t’u bërë sipërmarrës!

Ju nuk e keni humbur shansin Shumë njerëz mendojnë se sipërmarrja është një lojë të rinjsh. Ky supozim vjen ngaqë kur mendojmë për sipërmarrës të suksesshëm, ata që na vijnë…

5 hapa që do t’ju “sabotojnë” rrugën drejt suksesit

A jeni ju pengesa e vetes suaj në rrugën drejt suksesit? Ndoshta, por të paktën jo në mënyrë të qëllimshme. Sigurisht që ju nuk shkoni vonë në punë, i përfundoni…

Profesionet më të respektuara në botë

“Çfarë do të bëhesh kur të rritesh?" është një prej pyetjeve që u bëhet më shpesh fëmijëve në të gjithë botën. Dhe përgjigjja mund të varet nga periudha në të…

4 mënyra të thjeshta për të përmirësuar CV tuaj

Ekspertët e CV ju këshillojnë të bëni disa hapa të thjeshtë për të eliminuar gabimet nga CV juaj, duke theksuar që nuk duhet t’u besoni programeve për korrigjimin e gabimeve…

Të punosh sipas “kronotipit”

Vini alarmin për t’u zgjuar? Me shumë mundësi, ju jeni më pak efecient në punë. Disa kompani e kanë kuptuar këtë gjë dhe po u krijojnë mundësinë punonjësve të punojnë…

Narcizisti, personi më i rrezikshëm në punën tuaj…

Punoni me këta persona? Janë shumë toksikë dhe “fluturojnë nën radarin tuaj”   A e dini që 1 në 5 CEO është psikopat? Por ekziston një person mjaft i afërt…

7 mënyra për të transformuar një ide në kompaninë më inovative në botë

Marc Benioff është një ndër sipërmarrësit më të suksesshëm në sektorin e teknologjisë në nivel botëror. Kompania e tij, Salesforce (e cila në 2017 u cilësua nga Forbes kompania më…

Doni të shfrytëzoni më së miri çdo minutë të 2019? Veproni kështu…

Nëse planifikimi i çdo minute të ditës suaj ju duket i bezdisshëm, mendoni këtë gjë: nuk mund të flisni për planifikim nëse ia lini gjithçka në dorë rastësisë. Ndërkohë që…

Gjermania, vendi më i mirë për të punuar

Sipas bankës ndërkombëtare HSBC, vendi më i mirë për “njerëzit ambiciozë që kërkojnë një shtysë në karrierën e tyre në vitin 2019” është Gjermania. Ky është rezultati i një sondazhi…

Këshilla të arta për menaxhimin e krizave në kompani

Në një artikull frymëzues, Forbes jep tre këshilla të arta mbi menaxhimin e stafit në një kohë krize apo vështirësie për kompaninë. Shumë sipërmarrje botërore shpresojnë që gjendja të përmirësohet…

Këshilla për mbledhje pune të suksesshme

Nisi viti i ri dhe shumë projekte pune mund t’ju presin. Ndër detyrat e përditshme, nuk është habi që t’ju presin edhe mbledhje, shpesh të gjata, me shumë diskutime, aq…

3 llojet më të rëndësishme të komunikimit për biznesin tuaj

Në një shoqëri, e cila po bëhet gjithnjë e më e varur nga teknologjia, komunikimi po e humbet forcën e tij. Janë pikërisht aftësitë në komunikim ato që ndikojnë në…

3 këshilla për të përballuar stresin gjatë pushimeve

Edhe pse për shumë veta kjo mund të tingëllojë e çuditshme, ajo është e vërtetë, ka nga ata njerëz që vërtet luftojnë me përballimin e stresit gjatë pushimeve të tyre.…

Çfarë duhet të dini për të qenë të suksesshëm në 2019

Teksa 2019 sapo ka hyrë, këshillohet të mos përqendroheni vetëm tek objektivat që i keni vendosur vetes për të arritur këtë vit, sepse në këtë mënyrë ju fokusoheni vetëm në…

4 këshilla për të qenë sa më produktivë gjatë këtij viti të ri

Është thuasje e pamundur që ne të menaxhojmë në mënyrë të përkryer të gjithë faktorët që na shpërqendrojmë dhe të fokusohemi 100 për qind te gjërat të cilat duhet t’i…

4 gjëra produktive për të bërë gjatë kohës që udhëtoni

Cilido qoftë mjeti i transportit që ju keni zgjedhur për të udhëtuar, një gjë është më se e sigurt, ju nuk do të jeni kurrë vetëm. Sipas një studimi rreth…

6 hapa për të qëndruar larg “objektivave qesharake”

Sillni ndërmend dy prej sipërmarrësve më të suksesshëm, Elon Musk dhe Richard Bransons. Nëse mendoni se ata kanë pasur gjithmonë mbështetjen e të gjithëvë gaboheni. Kritikat kanë qenë të shumta,…

4 mënyra si të përfitoni në maksimum nga koha juaj

Ju rrisni produktivitetin duke minimizuar në maksimum të gjitha gjërat që ju shpërqendrojnë. A ju ka ndodhur ndonjëherë ose ndoshta shpeshherë që orët e ditës të mos ju dalin për…