Merkel arrin marrëveshjen për koalicionin me Social Demokratët

12/01/2018 1:34 PM 0 komente

Blloku konservator i Angela Merkel dhe rivalët e saj të majtë të Social Demokratëve kanë arritur një përparim në bisedimet për formimin e një “koalicioni të madh”, duke ngritur kështu shpresat për t’i dhënë fund bllokimit politik që ka kapluar Gjermaninë që nga zgjedhjet e shtatorit. Kjo u bë e njohur gjatë bisedimeve të premten në mëngjes midis zonjës Merkel, Horst Seehofer, kreu i CSU dhe Martin Schulz, shefi i socialdemokratëve. Të tre tani do t’u rekomandojnë partive të tyre që të fillojnë bisedimet zyrtare të koalicionit.

Negociatat, të cilat filluan të djelën, u karakterizuan nga mosmarrëveshje të thella mbi politikën fiskale, me CDU / CSU që i rezistoi fuqishëm kërkesave të SPD-së për një rritje tatimore mbi të ardhurat më të larta dhe mbi shpenzimet e suficitit prej 45 miliardë euro të Gjermanisë. Çështje të tjera kontestuese përfshinin politikën e imigracionit dhe shëndetit. SPD së pari do të duhet të japë dritën e gjelbër për bisedimet formale të koalicionit në një konferencë të veçantë të partisë më 21 janar në Bon. Çdo marrëveshje koalicioni gjithashtu do të duhet të votohet nga 400,000 anëtarë të SPD-së, shumë prej të cilëve hezitojnë të shohin ekipin e partisë me bllokun e Merkel.

Megjithatë, arritja e marrëveshjes e së premtes është shenja e parë konkrete që kriza politike gjermane e gjatë mund të përfundojë më në fund. Ekonomia më e fuqishme e Evropës ka qenë pa një qeveri efektive që nga zgjedhjet e Bundestagut në shtator, të cilat bënë që blloku CDU / CSU i Merkel dhe SPD të binin në rezultatin më të keq që nga viti 1949 dhe Alternativa e Largët e së Drejtës për Gjermaninë merr për herë të parë karrige parlamentare .

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz