Merkel e Putin bashkë, interesat gjeopolitike dhe ekonomike kundër Trump

18/05/2018 9:07 AM 0 komente

Ndërsa Donald Trump në mënyrë të vazhdueshme ka tronditur me deklarata apo vendime rendin global, kancelarja gjermane Angela Merkel po nxitet të shkojë më pranë një partneri në Moskë.

Kur Presidenti Vladimir Putin do të presë Merkel në vendpushimin e Soçit në Detin e Zi të premten, ai ka gjasa të vërejë një ndryshim në ton nga një takim i tensionuar një vit më parë, kur dy liderët u përleshën rreth ndërhyrjes së Ukrainës dhe zgjedhjeve ruse. Tani ata janë në të njëjtin anë, duke u përpjekur të mbrojnë bizneset nga sanksionet e SHBA, të mbrojnë marrëveshjen bërthamore të Iranit, të braktisur nga Trump dhe të kundërshtojnë kundërshtimet amerikane ndaj një tubacioni të ri të gazit që lidh Rusinë dhe Gjermaninë.

Si Udhëheqësit e BE-së e forcuan qëndrimin e tyre kundër Trump

Rregullimi i marrëdhënieve me Rusinë është tani një objektiv kryesor i politikës në Berlin, sipas një zyrtari të lartë gjerman, me njohjen e strategjisë së Kancelares, raporton Bloomberg. ‘Ndryshimi’ i ndjenjave është pasojë e veprimeve të presidentit të SHBA, i cili po e dëmton aleancën e gjatë me Evropën.

Merkel dhe Putin janë të dy në të njëjtën ‘mendje’, megjithëse nuk duan të bëhen miq më të mirë, do kërkojnë aleanca për hir të interesave gjeopolitikë dhe ekonomike.

Gjermania, për shembull, nuk ka ndërmend të lehtësojë sanksionet ekonomike të Bashkimit Europian ndaj Rusisë gjatë inkursioneve të saj në Ukrainë. Kremlini ende është duke e konsideruar atë si një hapje për të forcuar ndikimin e saj më gjerësisht në Gjermani dhe Evropë.

“Putini pëlqen irritimin që Trump ka krijuar me Evropën,” tha Josef Janning, kreu i zyrës së Berlinit të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. “Në sytë e tij, mendoj, zhvillimi është mjaft pozitiv.” Udhëheqësi rus u përpoq të frikësonte Merkelin në të kaluarën, tha Janning.

Diplomacia e tubacionit të ri

Një tubacion i ri gazi që do të lidhë Rusinë dhe Gjermaninë. Për Putinin, është një mundësi për t’u larguar nga izolimi i tij diplomatik nga Evropa që kur Rusia u hoq nga Grupi i Tetë në vitin 2014. Për Merkelin, aksionet janë aq shumë sa për projektimin e vlerave evropiane në një epokë të globalizuar, sa për mbrojtjen e interesave ekonomike gjermane në Iran dhe Rusi.

Bëhet fjalë për Nord Stream 2, të cilin Putin dhe Merkel kanë një interes të përbashkët për t’u bashkuar kundër SHBA. Administrata Trump ka kërcënuar sanksionet ndaj kompanive që punojnë në gazsjellësin sepse më shumë gaz rus do të anashkalojë Ukrainën në rrugën e saj drejt Gjermanisë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of