Ndalet rritja e euros ne treg, zhvlerësohet dollari

19/05/2017 2:29 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Euro arrin sërish nivele të larta të këmbimit në bursa, ku kursi USD/Eur ishte 1.116. Zhvlerësimi i dollarit erdhi për shkak të stuhisë politike që shkaktoi Trump, si pasojë e politikës së jashtme me Brazilin. Ky zhvlerësimi i monedhës së gjelbër është reflektuar edhe në tregun vendas, ku 1 dollar këmbehet me 120.8 lekë sipas kursit zyrtar të BSH.

Por e kundërta ka ndodhur me monedhën e përbashkët, e cila dhe pse ka arritur nivelin më të lartë të këmbimit në tregjet ndërkombëtare që nga gushti, në vend është këmbyer sipas BSH me 134.75 All, 0.12 lekë më pak se dje. Afrimi i afatit të fundit të pagesës së sigurimeve ndikon në zhvlerësimin e monedhës së përbashkët pasi sipas aktorëve të tregut, bizneset nxitojnë të këmbejnë valutë për të mbyllur detyrimet, por edhe si efekt i projektit TAP.

Ekspertët parashikojnë se me afrimin e sezonit turistik, niveli i këmbimit do të luhatet në nivelin e 132-133 lekëve.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz