Norvegjia po i kthehet sërish investimit me para kesh në fondin e saj të pasurisë

08/10/2018 10:40 AM 0 komente

Paratë kesh po kthehen përsëri në fondin më të madh të pasurisë në botë.

Qeveria e Norvegjisë të hënën propozoi depozitimin e 24 miliardë kronerit ($ 2.9 miliardë) në fond gjatë këtij viti dhe 53 miliardë korona vitin e ardhshëm, sipas dokumenteve të buxhetit të parë nga Bloomberg. Ajo mori 64 miliard kroner në 2017.

Fondi prej 1 trilion dollarësh, i cili zotëron rreth 1.4 përqind të rezervave globale, tani po fiton para pas dy vitesh të tërheqjeve, pasi çmimet e papërpunuara kanë rritur përsëri mbi 80 dollarë për fuçi. Infuzimet mujore të parave të gatshme (cash) do të çlirojnë fondin për të bërë më shumë investime në pasuri të paluajtshme dhe do të lejojnë investime të reja pa pasur nevojë të krahasojnë portofolin e saj në vende të tjera.

Norvegjia të hënën paraqiti një buxhet neutral, pasi rritja e çmimeve të naftës ushqehej nga ekonomia e prodhuesit më të madh të naftës në Evropën Perëndimore. Qeveria propozoi të shpenzojë 231 miliardë kronerë (28 miliardë dollarë) të të ardhurave të saj të naftës, e cila do të ishte një impuls neutral i buxhetit. Shpenzimet arrijnë në 2.7 për qind të fondit të pasurisë, nën nivelin e shpenzimeve fiskale prej 3 për qind.

“Rënia ciklike që pasoi rënien e çmimeve të naftës katër vjet më parë ka mbaruar dhe ekonomia është në një kthim ciklik”, tha ministria. “Rritja ekonomike është mbi prirjen e saj historike dhe parashikohet të rritet edhe më tej vitin e ardhshëm”.
Arritja e një marrëveshjeje për planin e shpenzimeve të vitit të ardhshëm mund të jetë një sfidë, pasi kreu i Demokratëve Kristianë i bëri thirrje partisë së tij që t’i japë fund mbështetjes së qeverisë së udhëhequr nga Konservatori. Kristian-Demokratët do të mblidhen më 2 nëntor për të votuar mbi propozimin për të filluar bisedimet për formimin e një qeverie të re me partitë opozitare.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of