OBZHE: Rritje e qëndrueshme ekonomike në Itali

08/08/2017 12:51 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:
epa04781183 OECD Secretary General Jose Angel Gurria delivers his speech at the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) forum during the Opening of the Ministerial Council Meeting at the OECD headquarter in Paris, France, 03 June 2015. The forum, which will take place until 03 June, is titled 'Investing in the Future: People, Planet, Prosperity'.  EPA/CAROLINE BLUMBERG

Sipas Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, e cila parashikon zhvillimet e ardhshme ekonomike të vendeve që janë pjesë e saj, pothuajse të gjitha shtetet anëtare pritet të shënojnë rritje.

Italia pritet që të shënojnë një rritje të qëndrueshme dinamike, por pa harruar të përmendim këtu edhe Japoninë dhe Kanadanë.

E kundërta mendohet se të ndodhë në Mbretërinë e Bashkuar, e cila pritet që të shënojë shenja rënieje, e ndjekur pas edhe nga Rusia.

Stimul pozitiv pritet që të ketë edhe Gjermania, Franca, Kina dhe Brazili.
Ndërsa për sa u përket ekonomive të vendeve në zhvillim, shenja të një rritjeje të mundshme parashikohet që të shënojë India.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of

wpDiscuz