Orët, monumentet më të bukura dhe të famshme në botë

26/11/2018 12:57 PM 0 komente

Më i famshmi është Big Ben, por nëpër botë ka edhe shumë të tjerë, të mrekullueshëm, simbole të qytetit ku ndodhen, të cilët fotografohen nga turistë nga e gjithë bota.

Përpara se orët të mbaheshin në xhep apo në dorë, ofronin së bashku me tingujt e kambanave, një mënyrë për të shënuar kohën gjatë ditës.

Më poshtë janë orët më të bukura dhe të famshme, simbol i artit dhe mekanikës në qytetet në të cilat ndodhen.

LONDËR – BIG BEN

Big Ben ndodhet në veri të Pallatit Wesminster në Londër dhe i referohet si orës dhe kullës së orës. Emri (fillimisht Clock Tower) në të vërtetë i referohet kambanës që ndodhet brenda kullës simbol. Ora u pagëzuar Elizabeth Tower në 2012, për të shënuar jubileun e diamanteve të Elisabetës 1.

 

PRAGË – ORA ASTRONOMIKE

Është një ndër më të bukurit në planet dhe simbol i kryeqytetit të Republikës Çeke. Është një monument shkencor i periudhës mesjetare i përbërë nga tre elemente kryesore. Pjesa astronomike, ku përveçse orës përfaqësohen edhe pozicioni i Diellit dhe Hënës; një pjesë më e ulët me 12 elemente që përfaqësojnë 12 muajt e vitit dhe “Kortezhi i Apistujve”, pjesa e tretë.

 

VENECIA – ORA SAN MARCO

Ndodhet në sheshin me të njëjtin emër, në majën e kullës së ndërtuar mes viteve 1496 – 1499. Sfondi i orës përbëhet nga flori dhe smalt blu – ajo shënon orën, ditën, fazat hënore dhe zodiakun dhe është e pajisur me një mekanizëm që prodhon tinguj.

 

BERNË – ZYTGLOGGE

Kulla e sahatit ishte porta e parë perëndimore e qytetit e ndërtuar në vitin 1200, ndërsa ora astronomike dhe kambana datojnë në vitin 1530.

 

MYNIH – RATHAUS-GLOCKENSPIEL

Kulla e famshme e orës, e lidhur me bashkinë e Mynihut, 80 metra e lartë është një kryevepër e vërtetë në stilin gotik. Glockenspiel do të thotë fjalë për fjalë “lojë kambanash”.

 

GJENEVË – ORA E LULEVE

U krijua në vitin 1955 për të nderuar mjeshtrit e orëve të vendit. Lulet që ndodhen në sfondin e orës zëvendësohen sipas stinës.

 

MOSKË – KULLA SPASSKAYA

Është pika e hyrjes në anën lindore të Kremlinit dhe është kulla më e rëndësishme e kompleksit. Në të ndodhet ora e famshme, simbol i kryeqytetit dhe një element i rëndësishëm për Vitin e Ri rus. Tradita thotë se nëse shprehni një dëshirë gjatë ndërrimit të viteve, mes tiktakut të fundit dhe tiktakut të parë, ajo do të plotësohet.

 

MONTREAL – OLD PORT CLOCK TOWER

Ndërtesa u përfundua në vitin 1992 dhe është 45 metra e lartë. Është e hapur për vizita gjatë periudhës maj – shtator dhe për të shkuar deri në majë, duhet të ngjisni 192 shkallë.

 

KUALA LUMPUR – SULTAN ABDUL SAMAD

 

Kulla 40 metra e lartë, bashkë me orën, është një ndër pikat më të njohura të horizontit të qytetit. Ndërtesa daton në fund të shekullin 19 dhe ndodhet në Dataran Merdeka (Sheshi i Lirisë), ku festohen ngjarjet më të rëndësishme.

 

CHIANG RAI, TAILANDE – CHIANG RAI CLOCK TOWER

Ndërtimi përfundoi në vitin 2008 dhe është vepër e arkitektit Chalermchai Kositpipat. Çdo mbrëmje ajo ofron një spektakël tingujsh e dritash, mjaft i dashur për turistët nga e gjithë bota.

 

 

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of