Paralajmërime nga BE për kompromisin e paarritur të Brexit

11/10/2018 8:43 AM 0 komente

Negociatorët e Brexit po përballen me arritjen e një kompromisi mbi çështjen më të ashpër në bisedime, edhe pse zyrtarët në të dy anët paralajmëruan se ende qëndrojnë pengesa në udhën e një marrëveshjeje.

Kryenegociatori i BE për Brexit, Michel Barnier tha të mërkurën se një marrëveshje është brenda mundësive të ndodhë shpejt dhe zyrtarët në Bruksel dhe Londër thanë se po bëhen përparime në negociatat intensive. Ndërsa Telegraph njoftoi të mërkurën vonë se një marrëveshje u arrit, zyrtarët e BE dhe Britanisë pohuan në publik se një marrëveshje është afër.

“Është shumë herët të vendosësh akull në shampanjë”, tha deputeti de-facto i kryeministrit Theresa May, David Lidington, të mërkurën në një intervistë për ITV. “Ne kemi një rrugë të drejtë për të ecur akoma. Ka ende dallime midis pozicionit tonë dhe atij të Komisionit Evropian, por ne jemi duke punuar shumë për t’i kapërcyer ato. “, raporton Bloomberg.

Pika kryesore është se si të mbash kufirin irlandez të hapur pas Brexit. Është i njohur si ‘backstop’, sepse është menduar të jetë një garanci se çfarëdo tregtie që do të nënshkruajnë të dyja palët në të ardhmen.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of