Parlamenti merr kontrollin e Brexit

01/04/2019 9:32 AM 0 komente

Ligjvënësit britanik do të marrin kontrollin e procedurave parlamentare të hënën për një seancë të dytë në një përpjekje për të hequr planin e Brexit të hedhur poshtë tri herë nga Kryeministrja Theresa May, në favor të atyre që mund të mbështesin.

Është përpjekja e fundit për të arritur një fund të rregullt të divorcit gjithnjë e më shumë kaos të Britanisë nga Bashkimi Evropian. Me më pak se dy javë të mbetura deri sa Britania duhet të largohet, frika po rritet në Bruksel, që një ndarje ekonomikisht e dëmshme pa një marrëveshje mund të jetë e pamundur për të shmangur rrëmujën në Londër.

Dhoma e Përbashkët ka gjasa të debatojë opsionet e Brexit duke përfshirë një bashkim doganor, treg të vetëm ose një kombinim të të dyjave. Ata gjithashtu do të diskutojnë për mbajtjen e një referendumi konfirmues që do të vinte në plan çdo Brexit kundër qëndrimit në Bashkimin Evropian. Qëllimi është të sigurojë shumicën për rrugën përpara pasi ligjvënësit debatuan – dhe refuzuan – tetë propozime javën e kaluar.

Zhvillime të tjera me 11 ditë përpara nisjes së planifikuar të Britanisë nga BE përfshijnë:

  • Zëvendëskryetari i Partisë Konservatore James Cleverly tha se Tories po ndërmarrin hapa “pragmatike” për t’u përgatitur për zgjedhje
  • Ligjbërësit do të mbajnë një debat jo të detyrueshëm të hënën në tre peticione të lidhura me Brexit, duke përfshirë një të nënshkruar nga më shumë se 6 milionë njerëz që i kërkon May-it ta anulojë atë
  • Deputetët po kërkojnë të marrin kontrollin e biznesit përsëri të mërkurën
  • Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vendosë ndërhyrjen e saj më të rëndësishëm në procesin e Brexit, në më shumë se dy vjet me një vizitë në Irlandë të enjten

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of