Pasuri e paluajtshme/ Blerësit e shtëpive mund të presin zbritje në vitin 2019

09/01/2019 10:21 AM 0 komente

Tregu i pasurive të paluajtshme luksoze në 2018 nuk ishte i aksesueshëm për shumë njerëz. Shitësit në qytete aq larg sa Londra, Los Anxhelos dhe Nju Jorku u gjendën përballë taksave të larta, ndërkohë që blerësit, nga ana tjetër, duhej të luftonin me stokun e tepërt dhe normat e interesit në rritje dhe taksat.

Në vitin 2019, çdo tregues tregu tregon se gjërat po përkeqësohen për shitësit. Londër, Amsterdam, Hong Kong, Mynih, Toronto dhe Vancouver janë të gjitha në rrezik të flluskave pronësore dhe deflacionit të tyre të mëvonshëm, sipas një raporti nga UBS Group AG.

“Në Shtetet e Bashkuara, nëse shikoni të dhënat, është e qartë,” thotë Jon Woloshin, kreu i pasurive të patundshme për zyrën kryesore të investimeve të UBS Global Wealth Management.

“Ka pasur një ngadalësim të qartë në treg”, thotë ai. Blerësit e huaj, sidomos kinezët e pasur, janë tërhequr pjesërisht për shkak të një dollari të fortë, ndërkohë që normat e interesit në rritje e bëjnë pronësinë e shtëpive më pak tërheqëse. Kjo do të thotë më shumë stok.”- deklaron Woloshin.

*Bloomberg News

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of