Populizmi italian mund të çojë ekonominë në recesion

05/12/2018 10:26 AM 0 komente

Qeveria populiste e Italisë ka një problem të ri, pasi përballet me rrezikun që së shpejti mund të arrijë në recesionin e parë të vendit.

Ekonomia papritur u tkurr në tre muajt deri në shtator dhe anketat sugjerojnë se do të vijojë rënia në këtë tremujor. Prodhimi po tkurret në ritmin më të shpejtë në katër vite dhe besimi i konsumatorit ka rënë. Shifrat të mërkurën ofruan disa lehtësime, duke qenë se aktiviteti i shërbimeve papritur është në rritje.

Është një goditje tjetër për koalicionin, i cili vijon ‘grindjet’ me Komisionin Europian mbi programin e saj ekspansioniv të buxhetit që kur erdhi në pushtet gjashtë muaj më parë. Ndërsa qeveria thotë se plani i saj ofron stimul shumë të nevojshëm, pasiguria rreth saj ka shtyrë shpenzimet sovrane të huamarrjes dhe ndjenjën e dëmtuar, duke marrë një taksë mbi ekonominë.

“Kur ka kushte të vështira ose një recesion, kjo është një arsye në favor të politikave që mbështesin rritjen”, tha të martën në Bruksel Ministri i Financave Giovanni Tria. “Shpresojmë se ne nuk do të biem në një recesion dhe ne do të jemi në gjendje të kalojmë një buxhet që parandalon një ngadalësim ekonomik”.

Ministri Tria ka pasur bisedime të vështira me partnerët e tij të koalicionit mbi buxhetin, duke çuar në spekulime se ai mund të largohet nga posti i tij. Gazeta Corriere della Sera tha të mërkurën se ka më shumë gjasa të japë dorëheqjen sesa më parë, pas sulmeve ndaj besueshmërisë së tij dhe vendimit të partnerëve të koalicionit për të emëruar Kryeministrin Giuseppe Conte të marrë përsipër negociatat buxhetore me BE.

Dhoma e ulët e parlamentit është planifikuar të marrë parasysh planin e buxhetit të koalicionit 2019 duke filluar nga e mërkura mbrëma, pasi u pastrua nga komiteti i buxhetit.

Ka faktorë të tjerë prapa numrave më të dobët italianë, duke përfshirë kërkesën globale në rënie dhe gjithashtu një ngadalësim në Gjermani, një nga tregjet e saj më të mëdha. Por administrata e udhëhequr nga Matteo Salvini dhe Luigi Di Maio duhet gjithashtu të marrë disa përgjegjësi, thonë ekonomistët.

“Italia po fillon të paguajë çmimin për budallallëqet e qeverisë së saj radikale,” tha Holger Schmieding në bankën private Berenberg në një shënim të hënën. “Rreziqet çojnë në dobësi.”

 

*Bloomberg News, përkthim me shkurtime nga redaksia e Monitor.al

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of