Presidenti i Italisë bën përpjekjen e tij të fundit për të formuar qeverinë

04/05/2018 9:07 AM 0 komente

Sergio Mattarella, presidenti i Italisë, do të bëjë një ofertë të fundit për të bindur partitë politike të vendit për të formuar një qeveri dhe për të shmangur zgjedhjet e reja.

Qëndrimi i z. Mattarella për të pritur bisedime të mëtejshme partiake vjen dy muaj pasi partitë populiste euroskeptike fituan në zgjedhjet e përgjithshme, duke lëkundur institucionin politik të Italisë, por gjithashtu ata dështuan të siguronin një shumicë të qëndrueshme në parlament.

Lëvizja Pesë Yje u shfaq si partia më e fortë pas votimit. Ajo është përpjekur dhe nuk ka arritur të negociojë marrëveshje me të dyja ligjet e ekstremit të djathtë, një parti tjetër që korri mbështetje e vota të konsiderueshme në zgjedhje, dhe partia e qendrës së djathtë Demokratike (PD), e cila pësoi humbje të mëdha.

Bllokimi ka frustruar z. Mattarella, roli i të cilit si president është të gjykojë bisedimet, duke e detyruar atë në një përpjekje përfundimtare për të ndërmjetësuar një marrëveshje, shkruan FT. Nëse dështon, opsionet më të mundshme që mbeten do të ishin një qeveri e unitetit kombëtar, të drejtuar nga një kryeministër kompromisi, i zgjedhur prej tij, apo zgjedhje të reja këtë vit apo në fillim të vitit 2019.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of