Revolta më e re e Brexit

06/12/2017 9:43 AM 0 komente

Kryeministrja Theresa May është duke u përballur me një revoltë brenda kabinetit të saj lidhur me planin e saj për të mbajtur rregulloret e Britanisë të harmonizuara me Bashkimin Europian pas Brexit, një ndarje që kërcënon “të minojë” shanset e saj për të thyer bllokimin në negociata.

Me vetëm disa ditë të mbetura për të arritur afatin për të rinisur bisedën përsëri në rrugën e duhur, May po “lufton” kabinetin e vet ndërsa po përpiqet të marrë partinë e Irlandës Veriore që paraqet qeverinë e saj për të nënshkruar planet e saj të Brexit.

Të mërkurën mendohej se May do të mund të kthehej në Bruksel, për të rifilluar bisedimet që pësuan një shpërthim të turpshëm të hënën.
Në një përpjekje për të gjetur një zgjidhje për bllokimin e Brexit dhe çështjen e ndjeshme të kufirit irlandez, Sekretari i Brexit, David Davis i tha Parlamentit se ai donte që i gjithë vendi të qëndronte pranë rregulloreve ekonomike të BE pas ndarjes.

Mbajtja e gjithë Britanisë afër rregullimit të BE-së, do ta bënte më të lehtë të shmangte një kufi në ishullin e Irlandës, pa vendosur një pengesë të re mes Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Britanisë – një vijë e kuqe për aleatët e Irlandës së Veriut të Majit.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of