Rriten me 2.9% eksportet bullgare dy muajt e parë të 2018-s

16/04/2018 10:40 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Në janar-shkurt 2018, vlera e të gjitha mallrave të eksportuara nga Bullgaria arriti më shumë se tetë miliardë leva dhe në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, eksportet u rritën me 2.9%, tha Instituti Kombëtar i Statistikave (NSI),  duke cituar shifrat paraprake.

Në shkurt të vitit 2018, eksportet totale të Bullgarisë u shtuan deri në 3 828.2 milionë leva, një rënie prej 5.3% krahasuar me shkurtin 2017, tha NSI.

Vlera totale e të gjitha mallrave të importuara në Bullgari në janar – shkurt 2018 arriti në 9.62 miliardë leva, ose 11.1% më shumë se në janar – shkurt 2017, raporton Sofia Globe.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of