Rruget rurale-problematike: Infrastruktura e munguar

17/05/2009 12:00 AM 0 komente

Shqiperia ka nje rrjet rrugor rreth 18,000 kilometra te gjate, ku rreth 3,136 kilometra  jane rruge kombetare, por gati kater here me shume jane rruge rurale. Rreth  68% e rrugeve kombetare, 55% e rrugeve rurale dhe 60% e rrugeve urbane nuk jane ne gjendje te mire infrastrukturore. Amortizimi dhe mungesa e gjate e investimeve ka bere qe rrjeti  rural te jete i varfer, me nje akses te dobet drejt qendrave urbane. Sipas vleresimeve te Bankes Boterore per zonat rurale, “infrastruktura […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of