Rusi 2018 / Lojtarët më të kushtueshëm për çdo kombëtare pjesëmarrëse, nga 950,000 deri në 220 mln $

12/06/2018 11:00 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Kupa e Botës është mundësia më e madhe dhe e mirë për futbollistët që të fitojnë më shumë famë.

Mjaft të kujtojmë James Rodriguez dhe Keylor Navas – të cilët në Botërorin e 2014 nuk ishin dhe aq të dëgjuar, ndërsa sot janë superyje pas performancës së tyre në Brazil.

Por cilët janë lojtarët më të kushtueshëm për secilën skuadër që do të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Futbollit Rusi 2018? Duke përdorur të dhënat e faqes së futbollit Transfermarkt, Business Insider ka zgjedhur futbollistin më të kushtueshëm për secilën prej 32 skuadrave që do të marrin pjesë në këtë kompeticion.

Leo Messi (Argjentinë), Cristiano Ronaldo (Portugali), Neymar (Brazil), Harry Kane (Angli), Kylian Mbappe (Francë), Toni Kroos (Gjermani), Mohamed Salah (Egjipt) – spikat Granit Xhaka për Zvicrën – janë lojtarët më të kushtueshëm në Kombëtaret e tyre.

Më poshtë janë futbollistët më të kushtueshëm për çdo skuadër pjesëmarrëse në Botërorin Rusi 2018.

Rusia — Aleksandr Golovin

Mosha: 22 vjeç
Pozicioni: Mesfushor qendre
Vlera: €18 milionë ($21.2 milionë)

Arabia Saudite — Yasser Al Shahrani

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Mbrojtës i krahut të majtë
Vlera: €1.5 milionë ($1.77 milionë)

Egjipti — Mohamed Salah

Mosha: 25 vjeç
Pozicioni: Sulmues krahu
Vlera: €150 milionë ($177 milionë)

Uruguaji — Luis Suarez

Mosha: 31 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €70 milionë ($82.5 milionë)

Portugalia — Cristiano Ronaldo

Mosha: 33 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €100 milionë ($117.8 milionë)

Spanja — Sergio Busquets

Mosha: 29 vjeç
Pozicioni: Mesfushor
Vlera: €80 milionë ($94.3 milionë)

Maroku — Amine Harit

Mosha: 20 vjeç
Pozicioni: Mesfushor me tipare sulmuese
Vlera: €25 milionë ($29.5 milionë)

Irani — Sardar Azmoun

Mosha: 23 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €9 milionë ($10.6 milionë)

Franca — Kylian Mbappe

Mosha: 19 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €120 milionë ($141.1 milionë)

Australia — Aaron Mooy

Mosha: 27 vjeç
Pozicioni: Mesfushor qendre
Vlera: €10 milionë ($11.8 milionë)

Peruja — Andre Carrillo

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Sulmues krahu
Vlera: €6 milionë ($7.1 milionë)

Danimarka — Christian Eriksen

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Mesfushor me tipare sulmuese
Vlera: €80 milionë ($94.3 milionë)

Argjentina — Lionel Messi

Mosha: 30 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €180 milionë ($212.1 milionë)

Kroacia — Ivan Rakitic

Mosha: 30 vjeç
Pozicioni: Mesfushor qendre
Vlera: €50 milionë ($58.9 milionë)

Islanda — Gylfi Sigurdsson

Mosha: 28 vjeç
Pozicioni: Mesfushor me tipare sulmuese
Vlera: €30 milionë ($35.4 milionë)

Nigeria — Wilfred Ndidi

Mosha: 21 vjeç
Pozicioni: Mesfushor
Vlera: €25 milionë ($29.5 milionë)

Brazili — Neymar

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €180 milionë ($212.1 milionë)

Zvicra — Granit Xhaka

Mosha: 25 vjeç
Pozicioni: Mesfushor
Vlera: €40 milionë ($47.1 milionë)

Kosta Rika — Keylor Navas

Mosha: 31 vjeç
Pozicioni: Portier
Vlera: €18 milionë ($21.2 milionë)

Serbia — Sergej Milinkovic-Savic

Mosha: 23 vjeç
Pozicioni: Mesfushor qendre
Vlera: €90 milionë ($106 milionë)

Gjermania — Toni Kroos

Mosha: 28 vjeç
Pozicioni: Mesfushor qendre
Vlera: €80 milionë ($94.3 milionë)

Meksika — Hirving Lozano

Mosha: 22 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €22 milionë ($25.9 milionë)

Suedia — Emil Forsberg

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Mesfushor me tipare sulmuese
Vlera: €25 milionë ($29.5 milionë)

Koreja e Jugut — Heung-min Son

Mosha: 25 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €50 milionë ($58.9 milionë)

Belgjika — Kevin De Bruyne

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Mesfushor
Vlera: €150 milionë ($176.7 milionë)

Panamaja — Anibal Godoy

Mosha: 28 vjeç
Pozicioni: Mesfushor
Vlera: €800,000 ($942,568)

Tunizia — Wahbi Khazri

Mosha: 27 vjeç
Pozicioni: Mesfushor me tipare sulmuese
Vlera: €10 milionë ($11.8 milionë)

Anglia — Harry Kane

Mosha: 24 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €150 milionë ($176.7 milionë)

Polonia — Robert Lewandowski

Mosha: 29 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €90 milionë ($106 milionë)

Senegali — Sadio Mane

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Sulmues
Vlera: €70 milionë ($82.5 milionë)

Kolumbia — James Rodriguez

Mosha: 26 vjeç
Pozicioni: Mesfushor me tipare sulmuese
Vlera: €70 milionë ($82.5 milionë)

Japonia — Shinji Kagawa

Mosha: 29 vjeç
Pozicioni: Mesfushor me tipare sulmuese
Vlera: €13 milionë ($15.3 milionë)

 

Burimi: Business Insider

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of