Schulz heq dorë: Jo ministër në kabinetin e Merkel

09/02/2018 3:16 PM 0 komente

Kreu i Social Demokratëve, Martin Schulz tha se ai nuk do të shërbejë si ministër i jashtëm në qeverinë e re të koalicionit të Gjermanisë, pasi u vu nën presion të fortë nga partia e tij për të hequr dorë, shkruan FT.

Z. Schulz u përball me një valë zemërimi nga të gjithë SPD-ja pas marrjes së vendit të punës, pavarësisht premtimeve se kurrë nuk do të shërbejë në një kabinet të udhëhequr nga Angela Merkel.

Social-Demokratët e Lartë thanë se u larguan me një problem të madh kredibiliteti, ashtu siç fillon një sondazh mbarëkombëtar i 460,000 anëtarëve të saj, mbi marrëveshjen e koalicionit të arritur këtë javë me konservatorët e Merkel.

Në një deklaratë të premten, Z. Schulz tha se diskutimi i rolit të tij ishte “rrezikimi i një votë të suksesshme” dhe tha se shpresonte se, duke hequr dorë nga ministria e jashtme, ai do të mund t’i jepte fund diskutimeve të personelit brenda SPD-së .

“Ne të gjithë bëjmë politikë për njerëzit në këtë vend”, tha ai, “kështu që është e përshtatshme që ambiciet e mia personale duhet të adresojnë interesat e partisë”.

Dorëqehja e tij vjen pasi ai ishte subjekt i një sulmi të ashpër nga ministri i jashtëm i mëparshëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel, i cili e akuzoi atë për një shkelje të besimit, duke marrë detyrën e tij.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of