SHUK (PASHKO) GURAKUQI, MINISTRI (I DeNUAR) I FINANCAVE

23/10/2007 12:00 AM 0 komente

Ekonomiste te shquar ne vite Shuk (Pashko) Gurakuqi ka qenë ekonomist financier. Personalitet i administratës së sistemit financiar. Deputet i të parit kuvend shqiptar të dalë nga Kongresi i Lushnjës (1924). Lindi më 28 mars 1888 në Shkodër, në një familje të vjetër shkodrane, e njohur për tradita atdhetare dhe arsimdashëse. Shuk (Pashko) Gurakuqi është i biri i Ndrekë Gurakuqit dhe i Tirës (e bija e Simë Zef Simonit). Ka studiuar në Shkollën e Jezuitëve në Kolegjin e Shën Françesk […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of