Jeni duke lexuar në: Sport

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Shendeti i ekonomise

Banka e Shqipërisë publikoi për herë të parë rezultatet financiare kombëtare…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Ekonomia në fokus all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23 24
25* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26 27* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Depozitat all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia në Fokus all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
30 31

Juventus, të ardhura rekord për Allianz Stadium në ndeshjen ndaj Atletico Madrid

Ishte gjithçka e përkryer në mbrëmjen e djeshme për Juventus, që në ndeshjen e kthimit përballë Atletico Madrid, përmbysi rezultatin duke fituar 3 – 0 (0 – 2 ndeshja e…

Zidane rikthehet te Real Madrid, me pagë 12 mln euro në vit

Me një lëvizje surprizë, Zinedine Zidane është kthyer nën drejtimin e Realit të Madridit, më pak se një vit nga largimi i tij, pasi fitoi trofeun e tretë radhazi të…

Roger Federer, sportisti me fitimet më të larta nga sponsorët

Suksesi i parë i zviceranit daton më 4 shkurt 2001 në turneun e Milanos. I fundit, të shtunën e kaluar në Dubai. Në 18 vjet, Roger Federer ka fituar 100…

La Liga, impakt 15,6 mld euro në ekonominë spanjolle

Shoqëria e konsulencës PricewaterhouseCoopers (PwC), në bashkëpunim me Ligën spanjolle, ka realizuar një studim mbi ndikimin socio-ekonomik të La Liga-s në Spanjë. Në botën e futbollit numërohen 185.000 të punësuar,…

Liverpool, ndikim 500 mln sterlina në ekonominë e qytetit

Sipas një raporti të Sports Business Group të Deloitte, klubi i Liverpool-it ka pasur një ndikim 497 miliardë sterlina, në lidhje me Vlerën e Shtuar Bruto (GVA – Gross Value…

Pronarët më të pasur të klubeve të futbollit

Cilët janë pronarët e klubeve të futbollit më të pasur në botë? E përditshmja angleze “Mirror” është përpjekur t’i përgjigjet kësaj pyetje, duke hartuar klasifikimin e 10 pronarëve të klubeve…

Rritet Bundesliga, 3,8 mld të ardhura në sezonin 2017/2018

Deutsche Fußball Liga publikoi raportin “The 2019 economic report”, që tregon gjendjen e ekonomisë së futbollit gjerman. Futbolli profesionist në Gjermani konfirmoi zhvillimin e tij pozitiv në sezonin 2017/2018. Fitimet…

Champions League, përballje 11 miliardëshe

Vlera e skuadrave që do të zbresin në fushë, për fazën e një të tetave të Champions League që do të nisë nesër, është më shumë se 11 miliardë euro.…

“L’Equipe”: Neymar, futbollisti më i paguar në Ligue 1

“L’Equipe” publikoi emrat e lojtarëve më të paguar që militojnë në Ligue 1. Klasifikimi i së përditshmes franceze përfshin 30 lojtarët më të paguar në klubet përkatëse. 30 futbollistët në…

L’Equipe / 10 futbollistët më të paguar në botë

Sipas klasifikimit të publikuar nga e përditshmja franceze “L'Equipe”, ylli i Barcelonës, Lionel Messi fiton 8,3 milionë euro. Kjo e bën argjentinasin futbollistin më të paguar në botë, para Cristiano…

Forbes / Klasifikimi i skuadrave më të pasura të NBA

Marrëveshjet e reja me televizionet lokale, stadiumet e reja dhe popullariteti ndërkombëtar i basketbollit vijon të rrisë vlerën e NBA.   Një skuadër e NBA vlen mesatarisht 1,9 miliardë dollarë,…

Mbyllet merkato e janarit, Premier League regjistron shpenzimet më të larta

Më 31 janar, në orën 20:00 u mbyll merkato e transferimeve të janarit, me Premier League në vendin e parë në aspektin e shpenzimeve. Siç shkruan “Sky Sport”, Premier League…

Raporti i FIFA: Transferime rekord edhe në 2018, klubet shpenzuan 7,03 mld dollarë

FIFA publikoi “Global Transfer Market Report”, një raport që analizon merkaton e transferimeve për vitin 2018. Raporti tregon se edhe në vitin 2018 është regjistruar rritje shpenzimesh totale për transferimet:…

Impakti i Premier League në ekonominë angleze, 7,6 mld paund

“Ernst &Young” në bashkëpunim me Premier League publikuan raportin “Premier League – Economic and social impact”. Në raport analizohet kontributi ekonomik dhe social i Premier League dhe të klubeve të…

Përfitimet ekonomike të futbollit

Në një raport të ri të Këshillit të Sporteve të Dubait këshillohet që klubet me buxhet më të ulët duhet të diversifikojnë investimet për të ruajtur vlerën aksioneve   Sipas…

Deloitte Football Money League: Real Madrid, klubi me të ardhura më të larta në sezonin 2017/18

20 klubet e futbollit me qarkullimin më të lartë në nivel botëror kanë gjeneruar 8,3 miliardë euro të ardhura në sezonin 2017/18, me rritje 6% krahasuar me raportin e vitit…

CR7 pranon fajin para gjykatës, 19 milionë euro për t’i shpëtuar burgut

Futbollisti portugez, Cristiano Ronaldo, i cili tani luan me klubin e Juventusit, pranoi se ka kryer mashtrim fiskal (4 shkelje tatimore) gjatë kohës kur luante për Real Madridin dhe ra…

Australian Open, çmimet në rritje: 39 mln euro për Grand Slemin e parë të vitit

Para tri ditësh nisi Australian Open 2019, turneu i parë Grand Slem për këtë vit. Biznesi i tenisit është gjithnjë e më fitimprurës, siç tregojnë edhe çmimet për edicionin e…