Jeni duke lexuar në: Sport

Abonohuni:

Kaosi i yjeve

Investimet në shërbimet e akomodimit të luksit në Tiranë me katër dhe pesë yje nuk ta kthejnë mundin për shkak të informalitetit të lartë, mungesës së standardeve dhe së fundmi…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« July 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1* Produkti i Brendshëm Bruto all day
2 3 4 5 6 7
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9* Anketa e Migracionit all day
10* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
11* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor të Qumështit dhe nën Produkteve të tij all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
13 14
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17* Tregtia e Jashtme all day
18* Taksat Mjedisore all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21
22* Aksidentet Rrugore all day
23* Treguesit e Shëndetit Publik all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
24* Treguesit e Shëndetit Publik all day
25* Statistikat fiskale të qeverisë all day
26 27 28
29* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
30* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat sipas rrethit all day
* Huatë sipas rrethit all day
* Agregatët monetarë all day
* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
31* Ekonomia në fokus all day
* Buletini i Borxhit Publik dhe Regjistri Borxhit Publik all day
* Buletini i Statistikave fiskale të qeverisë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
       

Zyrtare, Griezmann transferohet te klubi i Barcelonës

Tani është zyrtare. Antoine Griezmann do të jetë një lojtar i ri i Barcelonës në sezonin 2019/2020. Sulmuesi, fitues i Kupës së Botës me Francën në vitin 2018, i dha…

PSG rinovon marrëveshjen me Nike, marrëveshja më fitimprurëse në historinë e parisienëve

Nike dhe Paris Saint-Germain sërish bashkë. Sot u bë publik rinovimi i marrëveshjes deri në vitin 2032, në atë që shoqëria franceze e cilëson si “marrëveshja më fitimprurëse e sponsorizimit…

10 transferimet më të shtrenjta në histori. João Félix, i treti

Atletico Madrid ka ofruar 126 milionë euro për lojtarin e ri portugez João Félix. Oferta është zyrtarizuar nga Benfica, e cila dha një deklaratë zyrtare për të bërë të njohur…

Me stadiumin e ri, Inter dhe Milan mund ta lënë pas Juventus

Me siguri, nuk do ta ngrohë edhe aq zemrën e tifozëve, ashtu si blerja e një lojtari kalibër, por vendimi i Inter dhe Milan për të ndërtuar një stadium të…

Top 10 e vëllezërve futbollistë më të kushtueshëm të të gjitha kohërave

Më poshtë renditja e përgjithshme e vëllezërve futbollistë me vlerën më të lartë në treg         1. Thorgan dhe Eden Hazard: 125, 5 milionë (25,5 dhe 100…

10 pronarët më të pasur të klubeve të futbollit

Cilët janë pronarët më të pasur të klubeve të futbollit në botë? Për t’i dhënë përgjigje kësaj pyetjeje “Il Sole 24 Ore” ka bërë klasifikimin e 10 pronarëve më të…

Real Madrid, shpenzime rekord më shumë se 300 mln euro gjatë merkatos

Edhe pse jemi thuajse në gjysmën e qershorit, Real Madrid ka thyer rekord në blerje lojtarësh në historinë e klubit. Pesë blerje veçanërisht të kushtueshme, duke lënë pas rekordin e…

CIES / 100 lojtarët me vlerën më të lartë të transferimit, Mbappé në krye

Cilët janë futbollistët e pesë kampionateve kryesore europiane (Premier League, La Liga, Seria A, Bundesliga dhe Ligue 1) me vlerën më të lartë në merkato? Përgjigjen e kësaj pyetje e…

Forbes / Messi, sportisti më i paguar në botë

Lionel Messi është në krye të klasifikimit të përvitshëm të Forbes, ‘Sportistët më të paguar në botë’ për vitin 2019. Ylli i Barcelonës renditet në vend të parë ndër 100…

Liverpool, sa vlen pas fitores së Champions League

Sa vlen klubi i Liverpool pas fitores së titullit të gjashtë të Champions League? Siç shkruan Bloomberg, John Henry, aksioneri kryesor i Fenway Sports Group, shoqëria mëmë e investimeve që…

Klasifikimi i Forbes / Real Madrid, klubi më i pasur në botë

Rritja e biznesit të futbollit vijon edhe në vitin 2019. Sipas klasifikimit të Forbes, 20 klubet kryesore në botë regjistruan një vlerë mesatare prej 1,75 miliardë dollarësh. Kjo shifër është…

Roland Garros 2019, shpërblimet rriten në 42 milionë euro

Nisi të dielën (26 maj) edicioni i 118 i Roland Garros, Grand Slemi i dytë sezonal. Tenistët më të mirë do të përballen deri më 9 qershor, në një turne…

KPMG, Real Madrid, klubi me vlerën më të lartë

Sa vlejnë skuadrat e futbollit? Kësaj pyetje i përgjigjet KPMG, në raportin e tij të katërt “Football Clubs’ Valuation: The European Elite 2019”. Pas tre vitesh stabiliteti në podium, këtë…

Premier League, Liverpool fiton më shumë se kampionët në fuqi, Manchester City

Liverpool është ekipi me të ardhurat më të larta këtë sezon të Premier League, me më shumë se 152 milionë paund, 1.44 milionë paund më tepër se ekipi i shpallur…

“Klauzola e ‘Topit të Artë’” në kontratat e futbollistëve

Çmimi i “Topit të Artë” nuk është vetëm një nga trofetë individualë më të lakmuar. Në ditët e sotme, “Topi i Artë” është edhe një burim të ardhurash për futbollistët.…

La Liga, të ardhura rekord në sezonin 2017 / 2018

La Liga, organizata që në Spanjë zhvillon kampionatet Primera dhe Segunda Divisiòn publikoi të ardhurat e saj për sezonin 2017 / 2018. Sipas raportit të fundit ekonomiko-financiar, klubet që bëjnë…

Real Madrid, rinovim rekord me Adidas, 120 mln euro në vit

Tani është zyrtare. Real Madrid ka rinovuar marrëveshjen e sponsorizimit me Adidas deri në vitin 2028. Kjo është një marrëveshje “e paprecedentë në historinë e industrisë së sportit”, shpjegon shoqëria…

Klasifikimi i CIES / 50 lojtarët Under 20 me vlerën e transferimit më të lartë.

Cilët janë lojtarët Under 20 me vlerën e transferimit më të lartë? Kësaj pyetje i jep përgjigje CIES Football Obervatory, i cili ka bërë klasifikimin e futbollistëve Under 20, në…