Super Bowl 2013: Reklamat më të mira dhe më këqija

16/02/2013 8:39 AM 0 komente

images (1)

Ndeshja e Super Bowl në SHBA mund të ketë mbaruar, por jehona e reklamave – të cilat i kushtojnë reklamuesve 4 milionë dollarë për 30-sekonda – nuk është shuar.

Urime për Ravens dhe Clydedales, të kurorëzuar si  kampionët  e Super Bowel. Triumfi i reklamës Budweiser  për Super Bowl të dielën, e çoi në më shumë se 10 milion numrin e shikueshmërisë së spotit përmes YouTube. Numër i cili vazhdon të rritet. Sigurisht, kafshët kanë efekt para një audience amerikane të Super Bowl.

Por më e rëndësishme, këtë vit, lista e reklamave fituese dhe humbëse të Super Bowl dëshmon vërtet se përdorimi shokues i imazheve të figurave të njohura, apo trupave seksi nuk mund të zërë vendin e krijuesve të shquar të modës së vjetër, autentike, që tregon histori emotive, dhe / ose argëtuese (jo e pështirë!), që tërheqin këdo.

Reklamat më efektive të  Super Bowl 2013*

Renditja e markave

Brand Titulli i reklamës

Pikët

1

Budweiser “Brotherhood”

665

2

American Dairy Association “Morning Run”

644

3

Coca-Cola Security Camera”

641

4

Doritos “Goat 4 Sale”

626

4

Mercedes-Benz “Soul”

626

6

Jeep “Whole Again”

622

7

SodaStream International “SodaStream Effect”

621

8

Skechers “Man vs Cheetah”

612

9

Hyundai “Stuck”

611

10

Best Buy “Asking Amy”

609

 

Reklamat më pak efektive të Super Bowl 2013*

Renditja e markave

Titulli i reklamës

Pikët

1

Calvin Klein “Concept”

362

2

GoDaddy.com “Perfect Match”

413

3

GoDaddy.com “YourBigIdea.CO”

452

4

Mio “Change is Coming”

477

5

Bud Light “Lucky Chair”

490

6

Lincoln Motors “Steer The Script”

491

7

Axe “Lifeguard”

493

8

Samsung “The Next Big Thing”

502

9

Wonderful Pistachios “Get Crackin’”

507

10

Budweiser Black Crown “Coronation”

509

*Pikët përcaktohen në bazë të efektivitetit të reklamave, sipas reagimit të shikuesve për reklamat kombëtare . Përfaqësuesit zgjidhen në mënyrë të rastësishme nga audienca televizive. Rezultatet paraqiten në një shkallë nga 1-950, që përfaqëson pikët mbi elementet kreativë, si bindja, domethënia, informacioni, vëmendja, ndryshimi, dëshira.

Pra çfarë kemi mësuar?

Kafshët funksionojnë.

Kali Clydesdale, i përdorur në reklamën e birrës Budweiser, ishte kaq prekës, dhe historia rreth tij ndolli emocione të forta, duke u bërë thirrje amerikanëve në të gjithë vendin. Kjo aftësi për të apeluar ndaj një audience masive është vulë e një reklame të  shkëlqyer Super Bowl. Dhe kjo histori nuk ishte tepër sentimentale apo banale, dhe shpërndante origjinalet. Bravo, Budweiser dhe mirë se erdhe sërish!

Dhia e patatinave Doritos nuk ishte dhe aq e këndshme, por ishte qesharake, duke siguruar vendin e katërt 4 midis reklamave më efektive, dhe marka e këpucëve  Skechers përdori sërish në  mënyrë efektive kafshët dhe humorin për t’u pozicionuar në listën e 10 vendeve më të mira. Natyrisht vetëm duke i shtuar një kafshë një historie të keqe nuk do të funksiononte. Por vlen të përmendet se kafshët për shumë njerëz janë më tërheqës se sa vetë njerëzit.

 

Për këtë qëllim, audienca masive është e mirë dhe ajo e ngushtë është negative.

Nëse ju synoni një audiencë të ngushtë, gjeni disa shfaqje të mbrëmjeve të vona që përshtaten për atë grup- JO Super Bowl. Calvin Klein duhet të kishte mësuar nga gabimi i vitit të kaluar i  David Beckham të H&M, i cili nuk i bënte thirrje as meshkujve e as femrave.

Çfarëdo që ata të përpiqeshin të arrinin thjesht nuk funksionoi dhe sipas fjalëve të një prej të intervistuarve femra Ace Metrix nga Jugu, ‘trupi me forma, nxirja e tepërt, fotot  e modifikuar  të modelëve të cilët duken të  skalitur dhe në formë jo normale…vetëm duke lëvizur rreth e qark në të brendshme duke dashur të lërë mbresa me muskujt e tij, nuk mund te më shesë produktin” . Dhe në qoftë se polarizimi demgrafik  nuk funksionon, si mund të funksionojë teoria e prodhimit të  një reklame që urrehet nga të gjithë, me shpresën se do të fitojë vëmendjen vetëm se transmetohet në Super Bowl?

Shikoni për shembull reklamën e faqes së internetit GoDaddy. Një ekran bosh me logon e GoDaddy do të kishte qenë po aq efektiv sa reklama e puthjes së çuditshme të modeles Bar Rafaeli me një mashkull të shëndoshë, që konsumatorët amerikanë e përshkruajnë  si ‘të trashë’, ‘të pakëndshme’ dhe ‘të pështirë’. E shkreta  Bar është duke vlerësuar seriozisht zgjedhjet e saj të karrierës, ndërsa një mashkull rreth të 36-49 nga Midwest tha, ‘Çfarë jeni duke shitur? Vërini zjarrin ekipit tuaj të marketingut! Ju jeni duke humbur kohë dhe para për ta. ‘Kjo ishte reklama që zinte vendin e dytë në renditjen e reklamave më pak efektive në Super Bowl.

Kjo lloj vëmendjeje është e ngjashme me ofertën Spam të  lotarisë nigeriane, duke vendosur një grua lakuriq në ekran apo duke parë  një aksident me makinë në anë të autostradës …? Krahasuar me Budweiser, ky spot i rëndomtë ka gjeneruar një shikueshmëri te dobët prej 1.2 milion klikimesh në YouTube.

 

Format e gjata të  reklamave në  Super Bowl kanë sfidat e tyre.

Kur shikon reklamën fituese Budweiser, të jep idenë sikur ishte 30 sekonda, kur në fakt ajo ishte një minutë. Ajo ishte aq e arrirë. Por të shikosh një reklamë  dy-minutëshe është një sfidë për audiencën e Super Bowl. Në 130.000 dollarë për sekondë, ju dëshironi rezultate të larta të vëmendjes. Por konsideroni spotin e Harvey Paul të Chrysler: Shikuesit nën të 30-at  mendonin se thjesht  ishte shumë e gjatë ‘, ata pyesnin a  ka krijuar Zoti  një fund?

 

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of