Tajani: Italia dhe Spanja duhet të ndjekin shembullin Francë-Berlin

17/05/2017 11:28 AM 0 komente

Strasburg – “Besoj se edhe shtete të tjera duhet të marrin përsipër çështje akoma më të mëdha se përgjegjsitë që i takojnë.

Italia dhe Spanja së bashku me Francën dhe Gjermaninë, mund të jenë shtetet e duhura për të drejtuar Bashkimin Europian drejt një situate politike më të mirë”, u shpreh Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, në vazhdën e deklaratës së Merkelit dhe Macronit gjatë ditës së djeshme.

Ai vazhdoi më tej duke u shprehur se takimi i ditës së djeshme midis kancelares gjermane dhe presidentit francez, po shënon një drejtim tjetër për BE-në, drejtimin e duhur, sepse nga ana e dy shteteve të mëdha u ra dakort se për të ndryshuar për më mirë këtë Europë, atëherë të parët që duhet të ndryshojmë jemi në vetë dhe gjëja më e rëndësishmë është që t’i tregojmë mbështetjen tonë qytetarëve, dhe nëse është e nevojshme dhe në të mirë të tyre të ndryshohen edhe marrëveshjet e së kaluarës, madje sa më parë të jetë e mundur, përfundoi ai.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz