Jeni duke lexuar në: Te Fundit nga Vendi

Abonohuni:

MONITOR EKONOMI 31. Covid-19 ndryshoi mënyrën e të bërit biznes. Po pas pandemisë?

Ekspertët: kompanitë shqiptare duhet të përqafojnë revolucionin teknologjik

[shikoni]

Gjashtë raste të reja, numri i të prekurve me Covid i kalon 1 mijë

Numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri i ka kaluar 1 mijë. Në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë gjashtë raste të reja, përkatësisht katër raste në Tiranë…

Shqipëria, ndër vendet me varësi më të lartë nga turizmi në botë, pasoja nga Covid-19

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% sipas FMN dhe Bankës…

Të mbyllur në shtëpi, por shqiptarët nuk hoqën dorë nga kafeja, importet shënojnë rekord historik në prill

Në gjysmën e parë të marsit dhe në prill, shqiptarët, ashtu si gjithë shtetasit e vendeve të tjera, u përballën me një situatë të paparë ndonjëherë. Iu desh të mbylleshin…

Rritet numri i domaineve “.al”, AKEP: Vitin e shkuar u regjistruan 4970 të rinj

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare(AKEP) bëri me dije se domainet “.al” kanë shënuar rritje edhe gjatë vitit 2019 me rreth 4970 të tillë që i janë bashkuar totalit prej…

Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë dhe plazhet për hotelet nga 1 qershori; Kjo ishte fundjava e fundit nën izolim

Shqipëria do të hapë kujfitë tokësorë me fqinjët dhe plazhet për hotelet nga 1 qershori, ndërsa kjo ishte fundjava e fundit nën izolim deklaroi kryeministri Rama në një komunikim në…

Nëntë raste të reja; Shkon në 32 numri i viktimave nga Covid-19

Nëntë raste të reja janë konfirmuar pozitivë me koronavirus në vend, nderkohë pas më shumë se tre javësh, është shënuar viktima e 32 nga virusi. “Gjatë 24 orëve të fundit…

Shqipëria e paradokseve!

“The Economist” shkruante së fundmi se pandemia po përdoret si mjet për rrëmbimin e pushtetit.  Një mundësi që nuk po ngurron të përdoret as nga drejtuesit shqiptarë, ku rritja e…

Distancimi rrit kërkesat për vilat në bregdet, çmimet arrijnë deri në 1 milion euro

Si kanë ndryshuar çmimet e apartamenteve në bregdet pas tërmetit dhe gjatë pandemisë? Agjencitë kryesore të pasurive të paluajtshme pohojnë se çmimet e apartamenteve në Durrës, Sarandë, Vlorë nuk kanë…

Nevoja për riorientim drejt ekonomive kombëtare

Dr. Eugen Musta, Pedagog   Termat e shumëpërdorur si: ekonomia e tregut; tregjet e lira; privatizimet; heqja e tarifave dhe barrierave doganore; lëvizja e lirë e kapitalit; etj., të cilët…

COVID-19 do të nxisë inovacionin, Universiteti i ka mundësitë të prodhojë studentë për tregun e punës, por duhet edhe mbështetja nga biznesi

Nga Dr. Denis Saatçiu i Departamentit të Informatikës në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, UT   Ndryshimet në aspektin ekonomik do të jenë shumëplanëshe. Biznesi, nga njëra anë, ka nevojë…

Tetë raste të reja me Covid-19; 79% e të prekurve të shëruar

Tetë raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit nga 200 qytetarët të testuar si të dyshuar me Covid-19. “Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 200 qytetarë…

Kriza si mundësi, si mund të përfitojmë nga COVID-19

Kushtet e reja ekonomike dhe gjeopolitike do të sjellin një kërkesë të re për mallra kudo në botë dhe nevojën për ndryshimin e burimeve të furnizimit. Shqipëria mund të shndërrohet…

Malaj: Gjeopolitika e re pas COVID-19, një shans për Shqipërinë

Globalizmi i bazuar te parimet e tregtisë së lirë dhe të ndershme dështoi, thotë profesor Arben Malaj. Qëndrimi i Kinës në bllokimin e eksporteve për pajisje logjistike apo medikamente, do…

COVID-19, si lajmëtari i madh ose shëruesi i madh, kjo është mundësia e shekullit

Flet Arben Shkodra, sekretar i përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve   Covid-19 është një nga shanset e fundit që politikëbërja ka për ta kthyer problemin e pandemise në mundësinë e…

Virusi prek dhe Teknologjinë e Informacionit, shpresa për 2020

Mbyllja e vitit 2020 do të shënojë ulje të shitjeve, fitimeve dhe investimeve të reja për kompanitë e shërbimeve të Teknologjisë të Informacionit, sipas aktorëve kryesorë në vend. Efektet negative…

Lëvizja në fundjavë me të njëjtat rregulla

Edhe këtë fundjavë do të vazhdohet të funksionojë me të njëjtat rregulla si fundjavat e shkuara. "Kjo fundjavë do të vijojë njësoj si e shkuara, ta kaloni sa më qetë"…

Për herë të parë hartohet strategjia e kujdesit shëndetësor parësor

Për herë të parë në Shqipëri, ndërtohet Strategjia e Kujdesit Shëndetësor Parësor (KSHP), por, siç thuhet në dokumentin e publikuar në Fletoren Zyrtare, ajo  është hartuar mbi një traditë të mirëkonsoliduar…

Nis krijimi i trupës së audituesve të eficençës së energjisë, për herë të parë të gjitha godinat do të pajisen me certifikatë energjie

Agjencia për Efiçencën e Energjisë ka nisur krijimin e trupës së audituesve të energjisë, e cila do të ketë si detyrë auditimin dhe certifikimin e të gjitha godinave shtetërore apo…