Jeni duke lexuar në: Teknologji

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Agonia e birrës vendase

Për herë të parë që nga 2013, sasia e birrës së importuar në vend ishte më e madhe se ajo e prodhuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Ekonomia në fokus all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23 24
25* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26 27* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Depozitat all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia në Fokus all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
30 31

KE, gjobë 1,49 miliardë euro Google

Komisioni Europian gjobiti për herë të tretë Google, kësaj here me 1,49 miliardë euro, pasi ka abuzuar me pozitën e tij dominuese me platformën AdSense në sektorin e reklamave për…

World Wide Web mbush 30 vjeç, si lindi dhe si mund ta përmirësojmë sot

Në mars të vitit 1989, Tim Berners-Lee propozon idenë e një platforme për të ndarë përmbajtjet nëpërmjet internetit. Sot, gjysma e popullsisë në botë është e lidhur me internetin  …

Rrezatimet, klasifikimi i smartphone-ve “të mirë” dhe “të këqij”

Dihet tashmë se ne të gjithë jemi të varur nga smartphone. Me fjalë të tjera, kalojmë orë të tëra para ekraneve të telefonave tanë inteligjentë, veçanërisht për të kontrolluar rrjetet…

Bizneset austriake ankesë në Antitrust për Amazon

Bizneset austriake të sektorit të shitjeve me pakicë kanë paraqitur një ankesë kundër Amazonit me autoritetin e tyre kombëtar të konkurrencës mbi rolin e dyfishtë të gjigantit të tregtisë së…

10 teknologjitë që do të revolucionarizojnë botën në 2019 sipas Bill Gates

Nga vaksina kundër kancerit deri te sondat për ekzaminimin e zorrëve, cilat janë projektet inovative që do të revolucionarizojnë të ardhmen tonë? Ky është parashikimi i themeluesit të Microsoft  …

Studimi / Një në katër europianë nuk ka smartphone

Një europian në katër (72%) nuk ka smartphone, kurse në Amerikën e Veriut, tregu me penetrimin më të lartë, kjo shifër është 80% ose ndryshe një përdorues në pesë. Këtë…

Rrjetet sociale pasurojnë hacker-at

Rrjetet sociale janë si një bankomat, që mbush xhepat e hacker-ave në të gjithë botën. Ky është përfundimi i një studimi të Mike McGuire, profesor i Universitetit Surrey në Mbretërinë…

Smartphone-t e “përthyeshëm” që u prezantuan në MWC 2019

Gjatë Mobile World Congress që u zhvillua në Barcelonë, nga data 25 – 28 shkurt, spikatën telefonat e përthyeshëm dhe ata me gjeneratën e fundit 5G   1.Huawei, “foldable”më i…

Smartphone-t më të mirë që u prezantuan në Mobile World Congress 2019

Në Mobile World Congress 2019 u prezantuan shumë smartphone interesantë: Mate X, LG G8s ThinQ, Nokia 9 dhe Xperia 1   Mobile World Congress 2019, panairi i teknologjisë që zhvillohet…

Lenovo e Motorola, mes moduleve 5G e kompjuterëve super të sigurt

Në panairin e teknologjisë në Barcelonë, dy kompanitë prezantuan një “mod” për ta lidhur celularin me rrjetin e shpejtë vetëm kur është e nevojshme   Module 5G dhe laptopë super…

Nubia Alpha, smartwatch me ekran të madh që bëhet telefon

Në Mobile World Congress në Barcelonë, kinezët propozojnë një orë inteligjente me ekran që “përqafon” pulsin. Do të dalë në treg në prill të këtij viti dhe do të kushtojë…

Huawei Mate X, smartphone i përthyeshëm që sfidon Samsung

Gara për gjeneratën e ardhshme të smartphone-ve në evoluim, të menduar për të shfrytëzuar dimensionet e ekranit për fotot dhe menaxhimin më të mirë të aplikacioneve ka nisur zyrtarisht. Huawei…

LG G8, smartphone që zhbllokohet me vena dhe kontrollohet duke lëvizur dorën në ajër

Risi të cilat nuk i kemi parë më parë te kompania koreane – Z Camera, Hand ID, aksesori Dual Sreen etj.   Lg G8 dhe V50, shumë risi Një smartphone…

11 gratë më të pasura në botën e teknologjisë

Në listën e miliardereve që kanë arritur suksesin falë industrisë së teknologjisë janë shumë emra të famshëm, ndërsa disa të tjerë, thuajse të panjohur   1.Laurene Powell Jobs Edhe në…

Samsung prezanton Galaxy S10e, Galaxy S10 dhe Galaxy S10+

Galaxy S10, Galaxy S10+ dhe Galaxy S10e janë tre modelet e reja të prezantuara nga Samsung të linjës Galaxy S. Por është edhe një i katërt, Galaxy S10 5G, smartphone…

Raporti i Apple / Katastrofat natyrore mund të rrisin shitjet e iPhone

Rreziqet që vijnë nga ndryshimet klimatike – nga rritja e nivelit të detit dhe thatësirat e shpeshta - do të kenë ndikim shkatërrues te shoqëria. Për Apple, ndryshimi i klimës…

Historia e telefonatës, nga telegrafi te video-thirrja e parë në 5G

ZTE njoftoi se bëri telefonatën e parë në 5G, por kur është bërë telefonata e parë në teknologjinë GSM? Po telefonata e parë në botë? Jo vetëm Kina, telefonatat e…

Facebook rrezikon gjobë “miliarda dollarë” për skandalin e privatësisë

Negociatat janë ende në proces, por skandali i shkeljes së privatësisë mund t’i kushtojë shtrenjtë Facebook. Sipas “Washington Post”, flitet për një gjobë “miliarda dollarë”. Edhe pse burimet bënë të…