Jeni duke lexuar në: Business Tech

Abonohuni:

Kaosi i yjeve

Investimet në shërbimet e akomodimit të luksit në Tiranë me katër dhe pesë yje nuk ta kthejnë mundin për shkak të informalitetit të lartë, mungesës së standardeve dhe së fundmi…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« July 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1* Produkti i Brendshëm Bruto all day
2 3 4 5 6 7
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9* Anketa e Migracionit all day
10* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
11* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor të Qumështit dhe nën Produkteve të tij all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
13 14
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17* Tregtia e Jashtme all day
18* Taksat Mjedisore all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21
22* Aksidentet Rrugore all day
23* Treguesit e Shëndetit Publik all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
24* Treguesit e Shëndetit Publik all day
25* Statistikat fiskale të qeverisë all day
26 27 28
29* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
30* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat sipas rrethit all day
* Huatë sipas rrethit all day
* Agregatët monetarë all day
* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
31* Ekonomia në fokus all day
* Buletini i Borxhit Publik dhe Regjistri Borxhit Publik all day
* Buletini i Statistikave fiskale të qeverisë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
       

Videolojërat mund t’ju ndihmojnë të zbuloni dhuntitë e fshehura

Ata që jemi në botën virtuale reflekton në një masë të madhe ata që jemi në realitet   Nëse keni pyetur veten ndonjëherë se mund të lini një gjurmë në…

Google bëhet poliglot, përkthyes në 88 gjuhë

Në funksion të pushimeve verore, Google e bën më të fuqishëm përkthyesin e tij, i integruar në fotokamerë dhe i pajisur me Inteligjencë Artificiale, i cili ju jep mundësi të…

Rikthimi i Huawei, prezanton smartphone e ri Huawei Mate 20 X 5G

Në garën e madhe 5G që po shënon ngjarjet aktuale teknologjike (dhe jo vetëm), Huawei prezantoi Huawei Mate 20 X 5G – edicioni i rishikuar i Mate 20 X.  …

6 smartphone-t më të mirë për kohëzgjatjen e baterisë

Autonomia e baterisë është një ndër karakteristikat më të rëndësishme në një smartphone. Lexoni më poshtë se cilët janë smartphone-t më të mirë për vitin 2019, të përzgjedhur nga faqja…

Ajri i kondicionuar freskon qytetet, por ndryshon edhe klimën

Kondicioneri u shpik në vitin 1902 nga Willis Carrier dhe ka ndryshuar thellësisht shoqërinë bashkëkohore   Çdo sekondë, në botë, shiten dhjetë kondicionerë. Sipas parashikimeve të International Energy Agency, përhapja…

Shpenzimet botërore në aplikacione rriten në 40 mld dollarë

Në gjashtë muajt e parë të vitit 2019, popullsia e botës ka shkarkuar më shumë se 56 miliardë aplikacione, në smartphone e tabletë, duke shpenzuar thuajse 40 miliardë dollarë, me…

Amazon mbush 25 vjeç. Kuriozitete nga historia e saj, nga krijimi e deri tek divorci…

25 vitet e para të Amazon Amazon feston 25 vitet e para të aktivitetit: më 5 korrik 1994 u themelua ajo që sot është kompania më e madhe e ecommerce…

5G, në pesë vjet do të shiten 1,9 mld smartphone

Në pesë vitet e ardhshme do të dalin në treg 1,9 miliardë smartphone, që do të jenë kompatibël me rrjetet e reja celulare të gjeneratës së pestë (5G), që këtë…

Një Inteligjencë Artificiale përkthen 800 faqe në 12 orë

(ndërkohë një tjetër dështon në përkthimin e “librit më misterioz në botë”   Çdo ditë, qindra miliona përdorues përdorin përkthyesit online që shfrytëzojnë bazat e Inteligjencës Artificiale...     Inteligjenca…

Apple, dizajneri historik Jony Ive lë kompaninë

Pas thuajse tri dekadash, projektuesi i famshëm dhe krahu i djathtë i Steve Jobs braktis Apple për të krijuar një kompani në pronësi të tij   Pas 27 vitesh, dizajneri…

Shfaqen fotot e para të Samsung Galaxy Note 10+, korniza super të holla

Tre foto të Samsung Galaxy Note 10+, që do të prezantohet më 7 gusht. Konfirmohet fotokamera e përparme në formë ‘neo’. Ajo që të bën përshtypje janë kornizat super të…

Në 10 vjet, robotët rrezikojnë më shumë se 20 milionë vende pune

Robotë vs. Njerëz. Në afat të gjatë, këtë sfidë mund ta fitojnë robotët. Robotët me pamje njerëzore, brenda të cilëve janë të përfshira teknologji gjithnjë e më të sofistikuara dhe…

Inteligjenca Artificiale, si do të jenë profesionet e së ardhmes

Puna po ndryshon për shkak të automatizimit dhe Inteligjencës Artificiale, por nuk do të zhduket   Inteligjenca Artificiale dhe automatizimi po ndryshojnë botën e punës. Gjithnjë e më shumë po…

AnTuTu / OnePlus 7 Pro, smartphone më i shpejtë në botë

Publikohet, më së fundi, azhurnimi i klasifikimit të smartphone-ve më të shpejtë në botë nga AnTuTu, e cila mat performancën e procesorëve të celularëve më të fundit në treg. Në…

Huawei bën llogaritë, 30 mld $ të ardhura më pak në dy vjet

Për herë të parë, Huawei bën një vlerësim të dëmeve, për shkak të masave të marra nga SHBA – në dy vitet e ardhshme, kjo do t’i kushtojë kompanisë 30…

Dy persona në tre i lexojnë lajmet në smartphone

Tani është bërë stil jete që lajmet online lexohen në ekranet e kompjuterëve e tabletëve, por mjeti më i përdorur është smartphone. Kjo shkruhet në raportin Digital News Report 2019,…

Informacionet shëndetësore, preja e re e hacker-ave

Në mesin e sulmeve informatike, më të ndjeshme nga të gjitha, janë të dhënat shëndetësore   Shkelja e të dhënave është bërë një gjë e zakonshme.Tani jemi mësuar të lexojmë…

Kina kërcënon Android / Oppo dhe Xiaomi testojnë sistemin operativ të Huawei

Nëse është luftë, jemi gati të luftojmë. Lufta e ftohtë SHBA – Kinë mund të ketë pasoja në të gjithë industrinë. Por tani, po ndodh kundërpërgjigjja kineze... Sipas Global Times,…