Trump, një marrëveshje e mundshme e tregtisë me Kinën është rrugës

02/11/2018 10:11 AM 0 komente

Presidenti Donald Trump dëshiron të arrijë një marrëveshje mbi tregtinë me presidentin kinez Xi Jinping në takimin e Grupit të 20 vendeve në Argjentinë më vonë këtë muaj dhe i ka kërkuar zyrtarëve kryesorë të SH.B.A-së të fillojnë hartimin e kushteve të mundshme, sipas katër njerëzve të njohur me këtë çështje, raporton sot Bloomberg News.

Shtysa për një marrëveshje të mundshme me Kinën u nxit nga telefonata e presidentit me Xi të enjten, thanë njerëzit, duke kërkuar anonimitet për të diskutuar diskutimet e brendshme. Më pas, Trump e përshkroi bisedën si “të gjatë dhe shumë të mirë” dhe tha në një Tweet se diskutimet e tyre mbi tregtinë ishin “duke ecur mirë”.

Trump u kërkoi sekretarëve të kabinetit kryesor që stafi i tyre të hartojë një marrëveshje potenciale për të sinjalizuar një armëpushim në një konflikt tregtar në rritje, thanë burimet, duke shtuar se agjencitë e shumta janë të përfshirë tashmë për hartimin e planit. Por, është ende e paqartë nëse Trump do të lehtësojë kërkesat e SHBA-ve që Kina i ka rezistuar.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of