Tsipras lufton në të gjitha anët pasi Greqia është kthyer në qendër të vëmendjes

16/04/2018 10:26 AM 0 komente

Ndërsa Greqia përgatitet të çlirohet nga një program shpëtimi tetëvjeçar evropian, kryeministri 43-vjeçar po përballet me sfida të shumta, brenda dhe jashtë vendit. Në frontin e brendshëm: përgatitjet për jetën ekonomike pas programit të shpëtimit dhe zgjedhjet e para të përgjithshme që nga përfundimi i programit, duke përfshirë edhe grindjet me të dy aleatët dhe rivalët. Në frontin e politikës së jashtme: tensionet në rritje me Turqinë tradicionalisht rivale dhe paqëndrueshmërinë rajonale që rrjedh nga një mosmarrëveshje mbi emrin e një vendi fqinj.

Aftësia e Tsipras për të ’ lundruar’ përmes gjithë kësaj mund të përcaktojë se sa i qëndrueshëm do të jetë vendi dhe rajoni në vitet e ardhshme, thonë ekspertët.

“Problemi më i keq për Tsipras, për qeverinë, por edhe për Greqinë është ‘turbullira’ e Turqisë në zhvillim,” tha Aristides Hatzis, profesor i drejtësisë dhe ekonomisë në Universitetin e Athinës. “Ndikimi amerikan i zvogëluar në rajon është një faktor destabilizues dhe aksionet janë shumë të larta”, tha Hatzis, duke shtuar se Greqia nuk është një shqetësim parësor për Turqinë, por një pjesë e një plani të përgjithshëm nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan për të vendosur hegjemoni në Rajon.

 

Tensionet turke

Tensionet midis Greqisë dhe Turqisë u përshkallëzuan në mars, pasi dy ushtarë grekë, të cilët Greqia thotë se kaluan kufirin gjatë një patrullimi rutinë, u arrestuan nga Turqia. Greqia ka kërkuar kthimin e tyre. Krerët e vendeve të tjera evropiane kanë dënuar gjithashtu ndalimin e vazhdueshëm të Turqisë të qytetarëve të BE. Marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë, gjithmonë të tensionuara, u përkeqësuan më tej pasi një gjykatë greke refuzoi të ekstradojë tetë ushtarë turq të dyshuar të përfshirë në një përpjekje ushtarake në korrik 2016.

“Ndërsa mundësia e përshkallëzimit të qëllimshëm është relativisht e ulët, rritet shqetësimi për një ngjarje aksidentale midis dy vendeve,” tha Thanos Dokos, drejtor i përgjithshëm i Fondacionit Helenik për Politikë Evropiane dhe të Jashtme me bazë në Athinë. Anijet dhe avionët ushtarak grekë dhe turq kanë vepruar gjithnjë në afërsi, por forcat e armatosura turke janë zhveshur nga oficerë me përvojë pas përpjekjes së grushtit të vitit 2016 dhe zvogëlimi i ndikimit të SHBA, BE dhe NATO mbi Ankaranë, e bëjnë ndërmjetësimin më pak të sigurt në rast të një incident, shton më tej ai.

Emërimi i Maqedonisë

Rezistenca greke shfaqet gjithashtu në rrugën e një iniciative nga fuqitë perëndimore për të zvogëluar ndikimin rus në Ballkan. Diskutimet paraprake mbi pranimin e Republikës së Maqedonisë në BE ose NATO kanë hasur vazhdimisht një pengesë nga Athina, pasi Greqia këmbëngul se emri që Maqedonia duhet t’i referohet është vetëm rajonit të vet verior, fortesës së Aleksandrit të Madh në kohët e lashta.

Trajtimi i kryeministrit grek për mosmarrëveshjet në Turqi dhe Maqedoni ka tërhequr kritika nga opozita dhe disa nga aleatët e tij.

 

Problemet e zgjedhjeve

Çdo lëkundje e mbështetjes së brendshme mund të vërë në rrezik shumicën parlamentare të Tsiprasit, përpara zgjedhjeve kombëtare të planifikuara për vitin e ardhshëm, një shqetësim i madh në një moment kur partia kryesore e opozitës, Demokracia e Re, po udhëheq në sondazhet paraprake.

Pasiguritë politike përkojnë me pyetjet në frontin ekonomik, pasi Greqia vendos të dalë nga programi i tij i shpëtimit në gusht. Pas tetë vjetësh dhe tre programe shpëtimi, Greqia dhe eurozona, si dhe kreditorët e Fondit Monetar Ndërkombëtar, do të duhet të vendosin nëse vendi do të ketë nevojë për një lloj programi pas atij të mëparshëm.

Ndërsa Tsipras këmbëngul në përfundimin e rishikimit të katërt dhe përfundimtar të paketës së shpëtimit përpara një takimi të planifikuar të ministrave të financave të eurozonës në korrik, së bashku me një formë të lehtësimit të borxheve, do të lejojë një “dalje të pastër shpëtimi”. Por kritikët nuk janë aq të sigurt se kjo do të jetë një lëvizje mirë për elektoratin.

“Qeveria ka bërë gabim të madh që po luan kartën e ‘daljes së pastër’ shumë herët, pavarësisht mungesës së një plani për ekonominë e Greqisë në periudhën pas programit”, tha Ëolfango Piccoli, bashkë-president i konsulentëve Teneo Intelligence në Londër.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of