Turqi, nis eksporti i qershive në Kinë

13/04/2018 8:28 AM 0 komente

Turqia ka nisur eksportin e qershive në Kinë, pas një raundi të negociatave serioze midis eksportuesve turq dhe autoriteteve kineze. Kryetari i Shoqatës së Eksportuesve të Frutave dhe Pemëve të freskëta të Egjeut, Rıza Seyyar njoftoi zhvillimin, në selinë e Shoqatës së Eksportuesve të Egjeut (EİB) në Izmir.

Ai pretendoi se që nga marrja e zyrës, ata kanë ndërmarrë mbi 10 projekte, duke bërë çmos për të mbështetur eksportet e freskëta të frutave dhe perimeve të Turqisë, shkruan Daily Sabah.

Seyyar vuri në dukje se ata panë efektin negativ të varësisë në një treg të vetëm pas krizës me Rusinë. “Pas krizës, ne menduam për atë që mund të bëjmë për të ndryshuar situatën. Ne eksploruam tregjet në Japoni, Malajzi, Kinë dhe Korenë e Jugut dhe panë sa me vlerë ishin qershitë dhe fruta të tjera”, tha ai.

“Ne gjithashtu biseduam me Turkish Airlines (THY) për të filluar eksportimin e këtyre produkteve në tregjet e Lindjes së Largët dhe Azinë Jug-Lindore nëpërmjet ngarkesave ajrore më shpejt dhe me një kosto më të ulët, për disa nga destinacionet tona “- shtoi ai.

Seyyar tha se eksportuesit transportuan rreth 3,500 ton produkte në 2016 dhe 6,200 ton në 2017 nëpërmjet ngarkesave ajrore. Ai shtoi se një rritje prej 18 për qind u regjistrua gjithashtu në terma të dollarit. “Në vitin 2018, ne vlerësojmë se eksporti ynë nëpërmjet ngarkesave ajrore do të tejkalojë 10,000 ton”, tha ai.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of