Vijon mosmarrëveshja Athinë-Shkup për emrin e Maqedonisë

11/01/2019 10:07 AM 0 komente

Kryeministri grek Alexis Tsipras është në prag të zgjidhjes së një mosmarrëveshjeje të gjatë dhjetëvjeçare me Republikën e Maqedonisë, por mungesa e një kompromisi mund t’i kushtojë atij një partner koalicioni.

Tsipras është planifikuar të takohet të premten me aleatin e tij, kreun e partisë së Grekëve të Pavarur dhe Ministrin e Mbrojtjes Panos Kammenos, në një përpjekje për të lehtësuar tensionet në prag të votimit në parlament për marrëveshjen. Fqinji verior i Greqisë ka qenë’ i detyruar ‘ta quajë veten ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, shkurtuar si IRJM, për shkak të kundërshtimeve nga Athina për emrin e saj më të shkurtër.

Kammenos, i cili qëndron fort kundër çdo përdorimi të fjalës Maqedoni në emrin e vendit të Ballkanit verior, ka kërcënuar ‘të tërheqë prizën’ në koalicionin e drejtuar nga Tsipras kur marrëveshja të dalë në votim. Tsipras këmbëngul se ai ende mund të mbledhë një shumicë me ligjvënës nga partitë e tjera – dhe ai mund të gjejë mjaft njerëz që janë të gatshëm ‘të gëlltisin’ krenarinë e tyre nacionaliste në mënyrë që të mbështeten në punën e tyre.

Zgjedhjet e ardhshme pritet të ndodhin në vjeshtë, por Tsipras mund të zgjedhë t’i zhvillojë më herët sepse rrezikon humbjet e rënda në votimin e Parlamentit Europian në maj, dhe kjo do ta vendoste atë në vështirësi për një fushatë më vonë gjatë vitit.

Maqedonia bëri konçesion të pazakontë për të dhënë në mënyrë efektive fuqinë e vet të vetos mbi emrin e vet në qershor, kur Tsipras dhe Kryeministri Zoran Zaev u takuan në komunën veriore të Greqisë Prespes dhe u pajtuan që vendi mund ta quante Maqedoninë e Veriut. Greqia në shkëmbim premtoi mbështetje për pranimin e fqinjit të saj në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe Bashkimin Europian, të dyja të cilat më parë i kishte bllokuar.

 

*Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of