20 shtetet më të rrezikshme për gratë turiste

26/07/2019 1:07 PM 0 komente

Numri i grave që po udhëtojnë vetëm po rritet gjithnjë e më shumë. Sipas Shoqatës së Industrisë së Udhëtimit në Amerikë (Travel Industry Association), rreth 32 milionë gra udhëtuan vetëm gjatë vitit të kaluar. Por faktet e ndryshme tregojnë se ka shtete në botë të cilat janë shumë të rrezikshme për gratë që udhëtojnë vetëm. Këtu mund të përmendin rastin e Carla Stefaniak e cila u vra gjatë pushimeve të saj në Costa Rica. Edhe pse numrat e grave që janë vrarë gjatë pushimeve janë të pakta, rastet kur ato bien pre e hajdutëve, e personave agresive, etj janë të shumta.

Duke u munduar që t’i vijnë në ndihmë të gjitha grave që udhëtojnë të vetme, gazetarët Asher dhe Lyric Fergusson, objektivi kryesor i të cilëve është siguria në udhëtim, krijuan Indeksin e shteteve më të rrezikshme për gratë që udhëtojnë të vetme.

Në krye të kësaj liste renditet Afrika e Jugut, e cilësuar si shteti më i rrezikshëm në botë për dhunën ndaj grave, vrasjeve dhe sigurisë së ulët të grave që mund të shëtisin të vetme në këtë shtet.

Ja si vazhdon më tej renditja:

 1. Afrika e Jugut
 2. Brazili
 3. Rusia
 4. Meksika
 5. Irani
 6. Republika Domenikane
 7. Egjipti
 8. Maroku
 9. India
 10. Tailanda
 11. Malajzia
 12. Arabia Saudite
 13. Turqia
 14. Argjentina
 15. Kili
 16. Kamboxhia
 17. Bahreini
 18. Tunizia
 19. Shtetet e Bashkuara të Amerikës
 20. Ukraina

Burimi: The Forbes

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of