Potenciali i sektorit të hotelerisë

Hoteleria është një nga sektorët me potencial më të madh për tërheqjen e investimeve të reja. Si mund të zhvillohet siç duhet ky treg, me një stok modern që i qëndron vazhdimësisë së kohës dhe me ofertën e duhur për konsumatorët? Kemi ftuar në Monitor…

Kosova

Rritja e çmimeve nuk ka të ndalur në Kosovë: Shtrenjtohen përsëri vaji, vezët dhe qumështi 

Rritja e çmimeve nuk ka të ndalur në Kosovë. Produktet kryesore të ushqimit përsëri janë shtrenjtuar. Vaji, vezët dhe qumështi janë prekur më së shumti. Agjencia…


Të enjten protestohet në Kosovë për tërheqjen e parave të Trustit

Të enjten do të protestohet për Trustin, në mënyrë që qytetarët të lejohet të tërheqin deri në 30% te…

23/05/2022 2:52 PM

Oda Amerikane nënshkruan deklaratën për fuqizim ekonomik të grave në Kosovë

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë nënshkruan deklaratën për fuqizim ekonomik të grave. Nënshkrimi i këtij memorandumi është bërë në…

23/05/2022 11:51 AM

Avokati i Popullit: Vendim i ZRRE-së për shtrenjtimin e energjisë ishte diskriminues

Avokati i Popullit ka publikuar opinionin “ex officio” lidhur me vlerësimin e strukturës së re tarifore në Kosovë që…

23/05/2022 11:32 AM

Europa

Rritja e aktivitetit të bizneseve në eurozonë u ngadalësua gjatë majit, por mbetet e qëndrueshme

Rritja e aktivitetit të bizneseve në eurozonë u ngadalësua këtë muaj, por vazhdon të mbetet relativisht e fortë, pavarësisht nga kriza e kostos së jetesës që…


BE-ja kërkon edhe një vit për shtyrjen e detyrimeve fiskale, teksa shtohen rreziqet

Qeveritë e BE-së ka të ngjarë të marrin edhe një vit kohë për të paguar detyrimet e tyre fiskale,…

24/05/2022 3:23 PM

Miliona jetë janë në rrezik pasi lufta në Ukrainë po godet furnizimet me ushqime

Ministri i Financave Mohamed Maait i bëri jehonë paralajmërimit të OKB-së se kriza mund të zgjasë me vite Ministri…

23/05/2022 3:16 PM

Jashtë atdheut; Si lufta në Ukrainë po ndryshon demografinë e Europës

Disa vende mund të përfitojnë nga një fluks imigrantësh, por rajoni ndoshta do të bëhet edhe më i thinjur,…

20/05/2022 10:02 PM

Rajoni

Rumani/ Zyrtarizohet projekti offshore Neptun Deep 

Kryeministri rumun, Nicolae Ciuca, dhe ministri i Energjisë, Virgil Popesku, janë ndër zyrtarët që morën pjesë në nënshkrimin e një marrëveshjeje midis prodhuesit shtetëror të naftës…


Nën trysninë e Perëndimit mbi Rusinë, Serbia mund të vështrojë nga Kina

Serbia është nën presion të madh për politikën e saj ndaj Rusisë, për shkak të ngjarjeve aktuale në Ukrainë.…

21/05/2022 10:32 PM

Maqedonia e Veriut miraton 222,6 milionë euro kredi nga BERZH

Qeveria e Maqedonisë së Veriut miratoi dy projektligje për kreditë prej 222.6 milionë euro (233.2 milionë dollarë) në total…

20/05/2022 3:49 PM

Serbia: Problemet bullgare nuk janë tonat 

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, tha se nuk ishte e shqetësuar për gazin rus që kalon përmes Bullgarisë nëpërmjet Balkan…

16/05/2022 3:21 PM

Të Tjera nga Bota

Stiglitz: Rritja e normave të Fed-it po dëmton ekonominë, nuk do të rregullojë inflacionin

Ekonomia e SHBA-së ka nevojë për ndërhyrje nga kahu i ofertës dhe jo për rritje të normave të interesit nga Rezerva Federale, të cilat nuk do…


Davos 2022: Jemi në mes të krizës së parë globale të energjisë

Bota po përjeton krizën e parë globale të energjisë. Përgjigjja nuk mund të jetë shtimi i lëndëve djegëse fosile,…

24/05/2022 12:25 PM

Arabia Saudite jep mbështetje për rolin e Rusisë në OPEC+ teksa rritet presioni i sanksioneve

Arabia Saudite ka sinjalizuar se do të qëndrojë në krah të Rusisë si një anëtare e grupit të prodhuesve…

23/05/2022 11:14 AM

Rritet ҫmimi i gazit natyror në SHBA teksa shtohet kërkesa nga Europa

Çmimet e gazit natyror në Shtetet e Bashkuara kanë arritur nivelin më të lartë të 13 viteve, pjesërisht për…

20/05/2022 2:58 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të varfra Rritja e vetëkënaqësisë ndaj Covid-19 dhe…


Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat…

11/05/2022 11:12 AM

OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

“Virusi nën kontroll”, Danimarka ndalon programin e saj të vaksinimit

Danimarka është bërë vendi i parë në botë që ndalon programin e saj të vaksinimit kundër Covid-19, duke shtuar…

28/04/2022 3:47 PM

Makina

Makina e rrallë 1955 Mercedes shitet për 143 mln dollarë

Thyen rekordin e Ferrari-t duke u bërë automjeti më i shtrenjtë i shitur në histori   Një makinë e rrallë garash Mercedes-Benz është shitur në fillim…


Kërkesa për makina të reja në BE pëson rënie me 21% në prill

Kërkesa për automjete të reja në BE regjistroi një tkurrje të ndjeshme në prill, me një rënie të regjistrimeve…

19/05/2022 4:45 PM

HONDA HR-V

Ai mbërrin në serinë e tretë duke gjetur një pastërti stilistike që ishte pak e humbur me gjeneratën e…

13/05/2022 10:47 AM

KIA, një bumerang

U ka pëlqyer brezave të vjetër për efikasitetin e tij. Tani, falë një stili të rinovuar, duke filluar me…

07/05/2022 10:20 AM

Art

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në artin e fotografisë dhe pikturës në vendin…


Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Artan Peqini, në shërbim të metaforës

Artan Peqini është një ndër artistët më aktivë në artet figurative në vend dhe jashtë gjatë tridhjetë viteve të…

18/04/2022 2:20 PM

Ilirian Shima, artisti dy dhe tredimensional 

Skulptura shqiptare, në tri dekadat e fundit, ka pësuar një sërë ndryshimesh në kalimin nga periudha e krijimtarisë së…

06/04/2022 12:13 PM

Teknologji

Google hap kampusin e ri “Bay View”

Projekti i mrekullueshëm me siguri do të tundojë shumë nga entuziastët e punës nga shtëpia në Google të kthehen në zyrë.   Rreth 4,000 punonjës të…


TikTok synon rritjen, eksperimenton videolojërat në biseda

TikTok po kryen një sërë testesh për të përfshirë lojërat në biseda (chat), me synimin për të rritur kohën…

20/05/2022 3:48 PM

Është koha t’i kërkoni Google që të heqë të dhënat tuaja personale nga rezultatet e kërkimit

Google më në fund po e bën më të lehtë për ju që të siguroheni që informacionet tuaja personale…

17/05/2022 3:59 PM

Energjia diellore dhe e erës sipas vendeve

Nga një këndvështrim rajonal, Europa kryeson me 9 nga 10 vendet e para. Nga ana tjetër, Lindja e Mesme…

16/05/2022 5:57 PM

Menaxhim

Si t’i përgjigjeni pyetjes “Pse duhet t’ju punësojmë?” në intervistat e punës

Ju mund të bëheni gati për një intervistë pune duke parashikuar pyetjet e mundshme dhe duke u përgatitur për to. Një nga pyetjet më të zakonshme…


Kompania në Trevizo i thotë “lamtumirë” punës 8-orëshe

Lamtumirë punë 8-orëshe. “Velvet Media”, agjenci marketingu në Trevizo, ka vendosur “të heqë” orarin e punës. Gjatë gjithë verës,…

24/05/2022 11:00 AM

Mendimi kritik lidhet me formulimin e pyetjeve më të mira

Jeni përballë një problemi të ri dhe të vështirë në punë? Mos keni marrë një promovim kohët e fundit…

23/05/2022 10:50 AM

CEO i Microsoft: Së shpejti do të ketë rritje pagash për punonjësit

CEO i Microsoft, Satya Nadella, i tha stafit ditën e hënë se kompania do të rrisë kompensimet për shkak…

19/05/2022 4:13 PM

Sport

Real Madrid, dopjetë në vlerën globale të markës – marka më e fortë dhe me vlerën më të lartë në futboll

Real Madrid CF (vlera e markës në rritje me 19%, në 1,5 miliardë euro) arriti një dopjetë të rrallë, duke ruajtur titullin si marka më e…


Juventus, marka e futbollit me vlerën më të lartë në Itali

Juventus (vlera e markës në rritje me 25% në 705 milionë euro) është përsëri, marka e futbollit me vlerën…

24/05/2022 5:36 PM

Real Madrid, marrëveshje 360 mln euro për rinovimin e “Santiago Bernabéu”

Real Madrid nënshkroi një marrëveshje të re prej 360 milionë eurosh me grupin e investimeve Sixth Street dhe shoqërinë…

19/05/2022 5:46 PM

UEFA pezullon planet për fondin e shpëtimit 6 miliardë eurosh

UEFA pezulloi planet për fondin e shpëtimit shumë miliardësh për të ndihmuar futbollin europian të rimëkëmbej nga pasojat e…

18/05/2022 4:17 PM

Life Style

Linjat ajrore që vazhdojnë të kërkojnë maska gjatë fluturimit

Megjithëse maskat nuk kërkohen më në fluturimet brenda Shteteve të Bashkuara, ka ende shumë linja ajrore ndërkombëtare që e kanë të detyrueshme mbajtjen e maskës. Pasi…


Në këtë vend europian mund të udhëtoni pa kufizime në verë për vetëm 9 euro në muaj

Një muaj i tërë transporti i pakufizuar, për vetëm 9 euro (9,50 dollarë) – kjo është një marrëveshje e…

23/05/2022 4:30 AM

Cili është plazhi i Europës me më shumë foto në Instagram?

Plazhi Étretat në Normandi, Francë, është plazhi më i fotografuar në Europë, sipas të dhënave nga Instagram. Vera në…

20/05/2022 4:00 PM

Si të gjeni fluturimet më të lira në internet

Kur bëhet fjalë për gjetjen e fluturimeve të duhura, kostoja është një faktor i rëndësishëm për shumë prej nesh…

19/05/2022 4:08 PM