Editorial

Indiferenca e Shqipërisë dhe Europa e protestave të fermerëve

E botuar në vitin 1886, poema "Bagëti e bujqësia" e Naim Frashërit mbetet edhe sot një nga veprat klasike që, përveçse nxit ndjenjën kombëtare, është një himn për…

A do të rriten çmimet e shërbimeve celulare?

Ulja e numrit të operatorëve në tregun e shërbimeve celulare ka krijuar te konsumatorët pritshmëri për rritje të çmimeve. Brano Djurovic, Drejtor i përgjithshëm i kompanisë “One Albania” flet në podcast-in “Biznes Plus” rreth shqetësimeve për rritje të çmimeve, dinamikave të zhvillimit të tregut të…

Kosova

Në Kosovë, 232 persona kanë humbur jetën në vendin e punës gjatë viteve 2004-2021

Që nga viti 2004 deri në vitin 2021, në Kosovë kanë humbur jetën 232 persona në vendin e punës ose lidhur me punën. Që nga viti…


Hulumtim nga INDEP: Rreth 70% e të rinjve kanë menduar të lënë Kosovën

Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) në bashkëpunim me Institutin për Studime dhe Prognoza Strategjike (ISSP) kanë prezantuar hulumtimin etnografik…

23/02/2024 11:00 AM

Grevë në Universitetin e Prishtinës, 250 punëtorë kërkojnë rritjen e pagës

Punëtorët teknikë dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të Prishtinës dhe Qendrës Studentore, kanë hyrë në grevë për…

22/02/2024 1:35 PM

Kurti: Kosova synon tërheqjen e investimeve të huaja, deri tani janë dyfishuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se synon të tërheqë investime të huaja direkte, me qëllim që të…

20/02/2024 2:42 PM

Europa

Pse nuk duhet të dilni kurrë në pension?

Udhëtimet, golfi dhe gjurmimi i pemës familjare nuk janë aq argëtuese sa ç’duken   Në një episod të serialit të njohur televiziv “Sopranot”, që nisi të…


Rrugët drejt pasurimit

Si mund të pasurohen shtetet në shekullin XXI? Gara për t'u bërë superfuqia e ardhshme ekonomike, shkruan The Economist…

16/02/2024 10:02 PM

KE ul parashikimin për rritjen ekonomike në Eurozonë, pret që inflacioni të bjerë më tej

Komisioni Europian ka ulur parashikimet e tij për rritjen ekonomike dhe inflacionin në Eurozonë për vitin 2024, pasi paralajmëron…

15/02/2024 2:06 PM

Makina e shtetit për të kontrolluar teknologjinë

Mirë se vini në epokën e nacionalizmit të Inteligjencës Artificiale. Shtetet në mbarë botën po garojnë për të kontrolluar…

10/02/2024 10:02 PM

Rajoni

Bullgari, rinovohet rrjeti hekurudhor me fondet e kohezionit

Falë fondeve të kohezionit të BE-së, Bullgaria po aktivizon dhe po përfundon projekte të shumta për të rinovuar rrjetin hekurudhor. Megjithatë, mbi këto punime mbizotëron hija…


Përballja me sfidat e tranzicionit të gjelbër në Ballkanin Perëndimor

Edhe përpara se të fillonte kriza energjetike, vendet e Ballkanit Perëndimor e dinin sa urgjent ishte kalimi nga prodhimi…

03/02/2024 10:04 PM

Delta Holding parashikon mbi 900 mln euro investime në rajon deri në 2027; Në fokus, edhe Shqipëria

Delta Holding në praninë e gazetarëve të vendeve ballkanike zhvilloi konferencën vjetore për prezantimin e treguesve financiarë të vitit…

02/02/2024 3:28 PM

Pse Ballkani Perëndimor do të bëhet streha e ardhshme e nomadëve dixhital në Europë?

Europa është destinacioni i çdo nomad-i dixhital për marrjen e copëzave të kulturës dhe pasur mundësinë të udhëtosh nga…

23/01/2024 10:00 AM

Të Tjera nga Bota

Kina ul normën bazë të interesit për të ringjallur sektorin e pronave

Ekonomia e dytë më e madhe në botë po fillon një përpjekje të re për të nxitur një sektor që siguron 25 për qind të prodhimit…


Frika e bizneseve nga Trump

Shumë drejtues kanë frikë se një mandat i dytë i Trump do të ishte më i keq se i…

17/02/2024 10:00 PM

Lindja e largët

Kompanitë perëndimore po dridhen ndërsa industria e makinave elektrike në Kinë po merr vrull. Ekspertiza në bateri dhe tregu…

16/02/2024 10:00 PM

Çmimet e konsumit në Kinë bien me ritmin më të shpejtë në 15 vjet, ndërsa ekonomia lufton deflacionin

Çmimet e konsumit në Kinë ranë me ritmin e tyre më të shpejtë në 15 vjet në janar, pasi…

08/02/2024 12:15 PM

Makina

Franca ndërpret programin e subvencionimit për makina elektrike me qira pas një kërkese të fortë

Të hënën, qeveria franceze deklaroi se do të ndërpresë për pjesën tjetër të vitit programin e subvencionimit për dhënien me qira të makinave elektrike për personat…


Markat e huaja të automjeteve nxisin eksportet, por shitjet në Kinë mbeten të dobëta

Shtëpitë automobilistike të huaja, që kanë humbur pjesë tregu ndaj rivalëve vendas në Kinë, kanë rritur eksportet nga tregu…

22/01/2024 4:46 PM

Shitjet globale të makinave elektrike u rritën me 31% në vitin 2023

Sipas shoqërisë së kërkimeve të tregut, Rho Motion, shitjet globale të makinave tërësisht elektrike dhe hibride plug-in (PHEV) u…

11/01/2024 4:04 PM

Mercedes-Benz prezanton asistentin zanor “të partnerit të dialogut”

Mercedes-Benz prezantoi të hënën në panairin e elektronikës CES (Consumer Electronics Show) në Las Vegas një asistent të ri…

10/01/2024 2:57 PM

Art

“Britmat pa zë” të Mikel Temo

Mikel Temo është një artist, i cili gjatë katër dekadave ka lëvruar gjinitë e arteve vizuale në pikturë, skulpturë dhe grafikë. Aktualisht, ai jep ndihmesën si…


Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një…

29/05/2023 3:44 PM

Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Counterpoint: 10 telefonat më të shitur në 2023, 7 prej tyre janë iPhone

Ashtu si në vitin 2022, Apple siguroi 7 nga 10 smartphone-t më të shitur në nivel botëror. E reja e vitit 2023 është se kësaj here,…


Hakerat po përdorin ChatGPT për të përsosur sulmet kibernetike

Microsoft dhe OpenAI deklaruan se hakerat po përdorin modele të mëdha gjuhësore si ChatGPT për të përsosur dhe për…

19/02/2024 4:31 PM

Ligjvënësit e BE miratojnë një marrëveshje politike mbi rregullat e IA

Dy grupe kryesore ligjvënësish të Parlamentit Europian miratuan të martën një marrëveshje të përkohshme mbi rregullat themelore të Inteligjencës…

13/02/2024 1:10 PM

Dita e Internetit më të Sigurt

Fëmijët duan që kompanitë e teknologjisë të bëjnë më shumë për t'i mbrojtur, por a do ta bëjnë?  …

12/02/2024 3:49 PM

Menaxhim

Si debati midis punës në zyrë dhe në distancë po ndryshon të ardhmen e punës

Vijon debati mes punëdhënësve dhe punonjësve mbi çështjen e rikthimit në zyrë. Shumë kompani po marrin një qëndrim të vendosur, duke u kërkuar punonjësve të rikthehen…


Ku shkuan reklamat?

Mirë se vini në internetin pa reklama. Ndërsa të pasurit paguajnë për të mos parë reklama, reklamuesit po kërkojnë…

10/02/2024 10:00 PM

“Detyrat vampire” që vrasin produktivitetin në punë

Detyrat më të vogla në listën e gjërave për t’u bërë mund të jenë shpesh më të mundimshmet në…

09/02/2024 3:53 PM

Punët me rritjen më të shpejtë në Europë në vitin 2024

Inteligjenca Artificiale, qëndrueshmëria dhe siguria kibernetike janë në rritje – deklaroi LinkedIn në raportin e fundit mbi perspektivën e…

26/01/2024 2:18 PM

Sport

Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi për të dytën herë shpenzimet më të…


Sa vlen suksesi i Jannik Sinner në Australian Open?

Jannik Sinner fiton Australian Open dhe siguron Slam-in e parë në karrierën e tij. Tenisti italian mundi nr. 3,…

29/01/2024 5:01 PM

Real Madrid rifiton vendin e parë në raportin e Deloitte Football Money League

Edicioni i 27-të i Deloitte Football Money League zbulon 20 klubet e futbollit që gjenerojnë të ardhurat më të…

25/01/2024 2:37 PM

Dueli Inter – Napoli, sa vlen fitorja e Superkupës së Italisë

Inter dhe Napoli janë gati për t’u përballur në Riad, në Arabinë Saudite, ku sonte në mbrëmje do të…

22/01/2024 4:18 PM

Life Style

Njihuni me Kryeqytetet Europiane të Kulturës në vitin 2024

Bodo në Norvegji, Tartu në Estoni dhe Bad Ischl në Austri ndajnë të tria titullin e Kryeqytetit Europian të Kulturës. Bad Ischl, një qytet në rajonin…


Një nga destinacionet më të famshme të Italisë do të ketë aeroportin e tij këtë vit

Aeroporti Costa d'Amalfi i Salernos po rinovohet dhe do të hapë dyert si aeroport tregtar, me fluturime në korrik…

20/02/2024 4:02 PM

CNN Travel / Trendet e reja të udhëtimeve në vitin 2024

Nëse tendencat e udhëtimit të vitit 2021-2022 kishin të bënin me një rikthim të bujshëm në udhëtime ajrore, 2023…

17/02/2024 10:04 PM

20 destinacionet më të mira në Europë për vitin 2024

Ka shumë këshilla udhëtimi për vitin 2024, nëse po kërkoni ende për një vend trendi, një vend ekonomik apo…

15/02/2024 4:54 PM