23 raste të reja me Covid, preket edhe Librazhdi; Gjashtë të shëruar

30/05/2020 11:12 AM 0 komente

23 raste pozitive janë konfirmuar në 24 orët e fundit, ku rastet e reja janë të shpërndara në disa qytete. Edhe Librazhdi që nuk ka pasur asnjë rast që nga fillimi i epidemisë rezulton pozitivë ditën e sotme.

“Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 229 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid-19 dhe janë konfirmuar 23 raste pozitivë. Shpërndarja e rasteve të reja është si vijon: 16 raste të Tiranë, dy raste në Mat, dy në Lushnjë, një rast në Durrës, një në Krujë dhe një rast në Librazhd.

Nga rastet e reja 19 prej tyre janë kontakt i rasteve të mëparshme, ndersa për rastet e tjera po kryhet hetimi epidemiologjik. Janë testuar 21 personel shëndetësor, nga të cilët dy kanë rezultuar pozitivë.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 26 pacientë, nga të cilët 4 janë në terapi intensive dhe një pacent është i intubuar në gjendje të rëndë.

Në 24 orët e fundit janë të shëruar 6 qytetarë, duke e çuar në 857 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
Nga fillimi i epidemisë janë kryer rreth 16 mijë testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1122.

Në vendin tonë aktualisht janë 232 persona aktivë me Covid-19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of