27 raste të reja, dyfishohet numri i të prekurve në Shkodër

03/04/2020 11:56 AM 0 komente

Numri i të infektuarve me koronavirus vijon të rritet në vend. Vetëm në Shkodër janë dyfishuar rastet e të prekurve në 24 orët e fundit.

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 27 raste nga 112 testime. Numri në total i të prekurve në vend është 304, ku kryeson Tirana, Durrësi e Shkodra.

“Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Fier, Kavajë, Lezhë, Mirditë dhe Shkodër.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë 146 raste

– Durrës 32 raste

– Lushnje 4 raste

– Elbasan 8 raste

– Fier 25 raste

– Kavajë 8 raste

– Rrogozhinë 2 raste

– Korçë 16 raste

– Vlorë 5 raste

– Shkodër 22 raste

– Lezhë 11 raste

– Berat 1 rast

– Has 8 raste

– Krujë 5 raste

-Tropojë 4 raste

– Pukë 4 raste

– Mirditë 3 raste”, deklaroi zëvendësministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli.

Në spitalin Invektiv aktualisht janë të shtruar 73 persona, ku 7 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 2 nga këta janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë 4 pacient të shtruar, dy në gjendje të renduar

Deri në këto momente janë testuar 2031 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19.

Numri i personave që kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri është 16.  Gjatë 24 orëve të fundit janë 13 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 89.

LEXONI STATISTIKAT NE KOHE REALE NE LINK

https://www.monitor.al/covid-19/production/

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of