40% e të larguarve nga 2012-2019 të arsimuar / Shqipëria, me rrjedhën më të lartë të trurit në rajon

05/04/2021 10:02 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintTë dhëna të detajuara mbi emigracionin në vendet e Ballkanit Perëndimor, të analizuara nga Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës, tregojnë se fenomeni në Shqipëri është i përhapur tek të rinjtë dhe të arsimuarit. Sipas grafikut, në të cilin emigracioni është analizuar në dy periudha 2012-2014 dhe 2015-2019 rezulton se gjatë katër viteve të fundit, fenomeni është përkeqësuar sidomos në grupmoshat 20-24 vjeç. Sipas të dhënave që i referohen emigracionit neto (një nga matjet) gjatë periudhës 2015-2019 janë larguar […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of