50 lokalet më të mirë në botë për 2018

04/10/2018 12:30 PM 0 komente

Ceremonia e 50 lokaleve më të mira në botë për 2018-n e sponsorizuar nga The Perrier, u mbajt në Roundhouse në Londër. Dhe është pikërisht kryeqyteti britanik ai që renditet në vendin e parë si një prej vendeve me lokalet më të mira.

Në renditjen e vitit të kaluar, lokali Dandelyan në Londër u rendit i dyti, por stafi i këtij lokali nuk u ndal për të arritur përsomërinë dhe ia doli që në renditjen e këtij viti të zinte vendin e parë.

Lokali Dandelyan në Londër, është cilësuar si lokali më i mirë në botë për 2018-n.

 

Lokali Dandelyan ndodhet në hotelin luksoz Mondrian dhe ka bërë progres shumë të madh vetëm brenda shumë pak vitesh. Në vitin 2015 ai u rendit në dhjetëshen më të mirë të listës së 50 lokaleve më të mirë në botë. Në 2016 ai u rendit i treti, në 2017 i dyti dhe këtë vit i pari.

 

Ky lokal ka një stil tejet të veçantë dhë përpiqet që t’i japë edhe të gjithë hotelit pak nga stili i tij. Më sipë është një prej koktejeve tipike të këtij lokali. Që nga hapja e tij ai ka nxjerrë rreth pesë menu të fokusuar kryesisht vetëm te llojet e ndryshme të koktejeve, të cilët kanë si temë kryesore botanikën.

 


Stafi i Dandelyan duke festuar renditjen e lokalit të tyre në vend të parë në Roundhouse në Londër.

 

Lokali “The American Bar” që vjet u rendit në vend të parë, këtë vit pësoi një rënie, duke kaluar në vend të dytë.

 

Stafi i lokalit amerikan që pozojnë shumë krenar përpara lokalit të tyre. Thuhet se ky është një prej lokaleve më të mira të kësaj kohe.

 

Secili koktej i përgatitur në këtë bar konsiderohet si një vepër arti e veçantë.

Londra përveçse renditet e parë me lokalin Dandelyan si më i miri për 2018, vjen në këtë renditje edhe me 9 lokale të tjera, ku katër prurjet e reja për këtë vit janë: Scout (Nr.28), Three Sheets (Nr.29), Swift (Nr.46) dhe Coupette (Nr.18).

Edhe Amerika e cila renditet në vend të katërt e përfaqësuar nga lokali “NoMad” në Nju Jork, vjen në këtë renditje edhe me 9 lokale të tjera, ku si prurje të reja mund të përmendim: Attaboy (Nr.15), The Dead Rabbit (Nr.16), dhe BlackTail (Nr.41).

Lokali “NoMad” në Nju Jork

 

Edhe në këto lokal, cdo koktej është shumë i veçantë dhe konsiderohet si vepër arti magjike.

Lokali Dante në Nju Jork u rendit në vend të 9 në listën e 2018, ndërsa lokali Employees po në Nju Jork u rendit në vend të 26.

 

Spanja përfaqësohet në këtë listë me 2 hyrje të reja: Lokali Paradiso në Barcelonë renditet në vend të 37, ndërsa lokali Salmon Guru në Madrid renditet në vendin e 47, një progress shumë i mirë i këtij të fundit, i cili në renditjen e një viti më parë ishte në vend të 82.

Parisi përfaqësohet nga 3 lokale këtë vit, me Le Syndicat në vendin e 24; lokalin Little Red Door në vendin e 33 dhe lokali Candelaria në vednin e 42.

Lokali Sweet Liberty në Miami, renditet në vend të 21, në nderim edhe të themeluesit të tij John Lermayer i cili ndërroi jetë në fillim të këtij viti.

 

Interiori i këtij lokali është fokusuar kryesisht te tema e viteve 60-të.

 

San Francisko përfqësohet në këtë listë me 2 lokale: Tommy’s (Nr.40) dhe Trick Dog (Nr.44).

 

Çikago feton hyrjen e një lokali të ri, Lost Lake në vendin e 50. Miami’s Sweet Liberty renditet në vend të 21.

 

Singapori kryeson kontinentin aziatik dhe përfqësohet në këtë listë nga pesë lokale: Manhattan (Nr.3) si edhe në vend të parë si lokali më i mirë në Azi. Më pas vjen lokali Atlas (Nr.8), Operation Dagger (Nr.23) dhe lokali “28 HongKong Street” (Nr.34), ndërsa Native renditet në vend të 13 dhe Tippling Club renditet në vend të 58.

La Factoría në Old San Juan, Puerto Riko, renditet në vendin e 36. Lokali Fifty Mils që ndodhet edhe ky në kryeqytetin meksikan renditet në vend të 45.

Lokali Carnaval në Lima, Peru renditet në vendin e 68.

Ndërsa lokali Licorería Limantour në kryeqytetin meksikan renditet në vendin e 11.

 

Lokali Florería Atlántico që ndodhet në Buenos Aires renditet në vend të 14.

 

Lokali Le Syndicat është lokali francez i cili është lokali më i mirë francez në këtë listë.

 

Në pjesën e jashtme të këtij lokali janë vendosur disa foto të cilat nuk kanë asnjë lidhje me koktejet që përgatiten në pjesën e tij të brendshme.

 

Lokali Manhattan renditet në vend të tretë në Singapor dhe në vend të parë si lokali më i mirë në Azi.

 

Pjesa e jashtme e lokalit Manhattan

 

Atlas, është lokali që ndodhet në Singapor dhe renditet i teti në këtë listë. Interiori i tij është një prej më të mëdhenjve.

 

Lokali Himkok është një prej më të mirëve në Oslo të Norvegjisë dhe renditet i 19 në këtë listë.

 

Interiori i lokalit Paradiso në Barcelonë, njëkohësisht edhe lokali më i mirë në Spanjë për 2018.

 

Lokali Paradiso u rendit në vend të 37 në këtë listë.

 

Lokali Black Pearl në Melburn renditet në vend të 30.

 

Lokali Central Station, në Beirut, Liban, renditet në vend të 27 dhe është cilësuar edhe si lokali më i mirë në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë.

 

Lokali Clumsies, në Athinë renditet në vend të shtatë në këtë listë.

 

Lista me 100 lokalet më të mira në botë për 2018

 1. Dandelyan – Londër
 2. American Bar – Londër
 3. Manhattan – Singapor
 4. NoMad – Nju Jork
 5. Connaught Bar – Londër
 6. Bar Termini – Londër
 7. Clumsies – Athinë
 8. Atlas – Singapor
 9. Dante – Nju Jork
 10. Old Man – Hong Kong
 11. Licorería Limantour – Mexico City, Meksikë
 12. High Five – Tokio, Japoni
 13. Native – Singapor
 14. Florería Atlántico – Buenos Aires, Argjentinë
 15. Attaboy – Nju Jork
 16. Dead Rabbit – Nju Jork
 17. Oriole – Londër
 18. Coupette – Londër
 19. Himkok – Oslo, Norvegji
 20. Speak Loë – Shangai, Kinë
 21. Sëeet Liberty – Majami, SH.B.A
 22. Baba Au Rum – Athinë
 23. Operation Dagger – Singapor
 24. Le Syndicat – Paris, Francë
 25. Lost & Found – Nicosia, Qipro
 26. Employees Only – Nju Jork
 27. Central Station – Bejrut, Liban
 28. Scout – Londër
 29. Three Sheets – Londër
 30. Black Pearl – Melburn, Australi
 31. Tales and Spirits – Amsterdam, Holandë
 32. Linje Tio – Stokholm, Suedi
 33. Little Red Door – Paris, Francë
 34. 28 HongKong Street – Singapor
 35. Happiness Forgets – Londër
 36. La Factoría – Old San Juan, Puerto Riko
 37. Paradiso – Barcelona, Spanjë
 38. Indulge Experimental Bistro – Taipei, Taivan
 39. El Copitas – Shën Peterburg, Rusi
 40. Tommy’s – San Fransisko, SHBA
 41. BlackTail – Nju Jork
 42. Candelaria – Paris, Francë
 43. Schumann’s – Mynih, Gjermani
 44. Trick Dog – San Fransisko, SHBA
 45. Fifty Mils – Mexico City, Meksikë
 46. Sëift – Londër
 47. Salmon Guru – Madrid, Spanjë
 48. Buck and Breck – Berlin, Gjermani
 49. Bar Benfiddich – Tokio, Japoni
 50. Lost Lake – Çikago, SH.B.A
 51. Sober Company – Shangai, Kinë
 52. Jerry Thomas Speakeasy – Romë, Itali
 53. Presidente – Buenos Aires, Argjentinë
 54. Quinary – Hong Kong, Kinë
 55. The Bamboo Bar At Mandarin Oriental – Bangkok
 56. ABV – San Francisko, SHBA
 57. The Gibson – Londër
 58. Tippling Club – Singapor
 59. Dry Martini – Barcelonë, Spanjë
 60. The Broken Shaker – Majami, SHBA
 61. Panda & Sons – Edinburg, Angli
 62. Lobster Bar & Grill – Hong Kong, Kinë
 63. Bar Orchard Ginza – Tokio, Japoni
 64. Charles H. – Seul, Koreja e Jugut
 65. Bar Trench – Tokio, Japoni
 66. Alice Cheongdam – Seul, Koreja e Jugut
 67. Bramble – Edinburg, Angli
 68. Carnaval – Lima, Peru
 69. Zuma – Dubai, EBA
 70. Bar Raval – Toronto, Kanada
 71. Guilhotina – San Paulo, Brazil
 72. Untitled – Londër
 73. Danico – Paris, Francë
 74. Amor y Amargo – Nju Jork
 75. Bulletin Place – Sidnei, Australi
 76. Gibson – Singapor
 77. Mace – Nju Jork
 78. Baxter Inn – Sidnei, Australi
 79. Bar Ëith No Name – Londër
 80. 1930 – Milano, Itali
 81. Anvil – Hjuston, SH.B.A
 82. SubAstor – San Paulo, Brazil
 83. Aviary – Çikago, SH.B.A
 84. Long Island Bar – Nju Jork
 85. Le Chamber – Seul, Koreja e Jugut
 86. Frank Bar – San Paulo, Brazil
 87. Tëo Schmucks – Barcelona, Spanjë
 88. Herbs and Rye – Las Vegas, SHBA
 89. Aviary – Nju Jork
 90. Dr. Stravinski – Barcelonë, Spanjë
 91. Maison Premiere – Nju Jork
 92. Dirty Dick – Paris, Francë
 93. The Other Room – Singapor
 94. Imperial Craft – Tel Aviv, Izrael
 95. Above Board – Melburn, Australi
 96. PDT – Nju Jork
 97. Leyenda – Nju Jork
 98. Hanky Panky – Mexico City, Meksikë
 99. Nottingham Forest – Milano, Itali
 100. Potato Head Beach Club – Bali, Indonezi

 

 

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of