A do te pershatet Europa ne zhvillim me koherat jo dhe aq te mbarar

22/04/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga Michael Deppler Shumica e ekonomive te vendeve ne zhvillim te Europes kane patur nje ritem te larte rritjeje ne vitet e fundit, madje disa prej tyre kane arritur ritme qe mbeten prapa vetem ndaj atyre te vendeve ne zhvillim te Azise. Kjo konvergjence e shpejte me pjesen tjeter te Europes eshte nxitur pjeserisht nga flukset hyrese te kapitaleve dhe nga kushtet jashtezakonisht te mira financiare.  Megjithate, tani rritja e turbulencave financiare globale dhe dobesimi i rritjes ekonomike, po […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of