A do te rrise BSH normat e interesit

22/09/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint  E gjitha kjo situatë “trembi” Bankën e Shqipërisë dhe shqetësimi u vërtetua që në muajin gusht kur inflacioni arriti 4.2 %. Fondi Monetar Ndërkombëtar njoftoi nëpërmjet përfaqësueses në Tiranë Ann Margret Westin në një intervistë të botuar në Monitor numrin e kaluar se Banka duhet të jetë e pavarur në arritjen e objektivit të saj të inflacionit. Kjo u nënkuptua si “këshillë” për rritjen e normës bazë të interesit, veprim që rrit kursimet dhe ul konsumin dhe prodhimin, pasi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of