A duhet qeverite te nxisin me shume lumturine se rritjen ekonomike

04/12/2010 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint  Në vitin 2006, Richard Layard, një ekonomist në “London School of Economics”, argumentoi se mungesa e lumturisë ishte një problem më i madh social në Britani se sa papunësia, shkruan “The Economist”. Në “Raportin e Depresionit”, ku ai ishte bashkautor, Lord Layard nxori në pah se gjithnjë e më shumë njerëz po pretendonin përfitime paaftësie, për shkak të depresionit dhe shqetësimeve të tjera mendore në raport me ata që ishin të varfër. Recesioni që vijoi, e rregulloi këtë. Të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of