A i duhet Kosovës një Termocentral i ri

09/12/2019 10:28 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Zbulohet përmbajtja e përmbledhjes ekzekutive të studimit të Bankës Botërore për mundësitë e furnizimit me energji elektrike në Kosovë. Një nga opsionet që u mor në konsideratë ishte një termocentral me qymyr me fuqi 450MW, superkritike (SC), siç është zgjedhur nga ContourGlobal dhe Qeveria e Kosovës. Studimi arriti në përfundimin se ndërtimi i një termocentrali të tillë me qymyr nuk kishte më kuptim në Kosovë, për dy arsye kritike. Organizata partnere e Balkan Green Foundation (BGF), Instituti për Ekonomi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of