e martë / 28 shtator / 2021

Register your data / Regjistroni të dhënat

  Forma e pagesës

  Pagesë në llogarinë bankare. Ju lutem, gjeni më poshtë llogaritë ku mund të kryeni pagesën. Mund të dërgoni konfirmimin e pagesës me email në adresën abonime@monitor.al . Sapo të marrim konfirmimin e pagesës do ju dërgohet me email aksesi dhe konfimimi i abonimit.

  Llogaritë bankare të Media Union pranë Union Bank:
  -Në Euro / IBAN: AL48214112090111100105120121
  -Në Lekë / IBAN: AL54214112090111100105120110

  Pandemia, konsum i ulët në bare dhe restorante

  Ndërsa shumë sektorë të ekonomisë po rikuperohen më shpejt dhe po e arrijnë dhe tejkalojnë nivelin e parakrizës, nuk po ndodh e njëjta gjë me baret dhe restorantet. Frekuentimi në to mbetet i ulët dhe larg niveleve para pandemike. Për të na folur mbi arsyet…

  Te Fundit nga Koronavirus

  Zvicra vendos kufizime të reja për udhëtarët nga 6 vende jashtë BE-së, mes tyre edhe Shqipëria

  Udhëtarët nga Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Brunei, Japonia dhe Serbia, prej së hënës (27 shtator) për të hyrë në Zvicër duhet t’i nënshtrohen kufizimeve të reja. Ndryshimi…


  Pandemia e Covid-19 shkaktoi rënien më të madhe të jetëgjatësisë që nga Lufta e Dytë Botërore

  Pandemia e Covid -19 ka ulur jetëgjatësinë në vitin 2020 në niveli më të lartë që nga Lufta e…

  27/09/2021 10:02 AM

  Covid-19, vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit në botë

  Portugalia tani është vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit në botë, sipas shifrave nga Our World In…

  24/09/2021 11:24 AM

  Covid-19 do të bëhet si ftohja e zakonshme

  Covid-19 do të bëhet si koronaviruset e tjerë që qarkullojnë gjerësisht dhe shkaktojnë ftohje të zakonshme, ka thënë shkencëtarja…

  23/09/2021 11:20 AM

  Kosova

  Të gjitha masat e reja që hyjnë në fuqi nga sot në Kosovë

  Nga dita e sotme sektorit të gastronomisë në Kosovë do t’i lejohet shfrytëzimi i hapësirave të brendshme, por me kusht që klientët të posedojnë dëshmi se…


  BQK ia revokon licencën kompanisë ‘Kosova e Re’

  Banka Qendrore e Kosovës ia ka revokuar licencën kompanisë së sigurimeve ‘Kosova e Re’, pas 11 muajve nën administrim…

  24/09/2021 5:39 PM

  Punëtorët që humbën vendet e punës gjatë pandemisë, hapet aplikimi për subvencionimin e pagës

  Administrata Tatimore e Kosovës njofton se ka zhvilluar aplikacionin dhe tashmë të punësuarit mund të parashtrojnë kërkesat e tyre…

  23/09/2021 12:34 PM

  Në Kosovë hyrja në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo test negativ, nga 27 shtatori

  Nga 27 shtatori qytetarët në Kosovë do të mund të hynë në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo…

  22/09/2021 2:24 PM

  Europa

  Britania vendos ushtrinë në gatishmëri pasi blerjet nga paniku shkaktojnë mungesa karburanti

  Britania vuri ushtrinë në gatishmëri për të furnizuar me karburant pasi mungesa e kamionistëve shkaktoi blerje paniku të karburantit në të gjithë vendin, duke ngritur shqetësime…


  Komisioni Europian propozon zgjerimin e skemës për kontrollin e eksportit të vaksinave

  Komisioni Europian ka propozuar zgjatjen e periudhës së skemës për monitorimin dhe kufizimin e mundshëm të eksporteve të vaksinave…

  27/09/2021 3:57 PM

  Zgjedhjet gjermane: Partia e qendrës së majtë fiton ngushtë kundër partisë së Merkelit

  Socialdemokratët e qendrës së majtë kanë mundur partinë e kancelares në largim Angela Merkel, në zgjedhjet federale, sipas rezultateve…

  27/09/2021 10:15 AM

  Gjermania pas Merkelit

  Largimi i Angela Merkel do të lërë një boshllëk të madh në Gjermani - dhe shumë çështje të pazgjidhura…

  25/09/2021 10:02 PM

  Rajoni

  Sllovenia synon që Samiti BE-Ballkan Perëndimor të mbahet rregullisht  

  Várhelyi tha se Komisioni kishte parashikuar një plan thelbësor ekonomik dhe investime për rajonin. “Ne po propozojmë për të investuar gati 30 miliardë euro në rajon…


  Serbia mirëpret investimet turke 

  Presidenti serb u shpreh se e përshëndeste interesin në rritje të Turqisë për të investuar në ekonominë e vendit…

  24/09/2021 3:57 PM

  Kroaci/ Rritja më e lartë tremujore e PBB-së që nga 1996 

  Prodhimi i Brendshëm Bruto i Kroacisë (PBB) u rrit me 16.1% në tremujorin e dytë të vitit 2021, në…

  22/09/2021 1:11 PM

  Paga minimale mund të rritet sërish në Greqi

  Parashikimi për norma më të larta të rritjes ekonomike në Greqi ka krijuar edhe skenarë të rritjes së pagës…

  20/09/2021 12:21 PM

  Te Tjera nga Bota

  Teoritë konspirative po lulëzojnë

  Covid-19 dhe interneti po nxisin përhapjen e teorive qesharake, shkruan The Economist   Në fund të korrikut, më pak se një javë pasi qeveria britanike hoqi…


  OBSH: Ndotja e ajrit është edhe më e rëndë se ç’mendohej, rreth 7 mln njerëz vdesin çdo vit para kohe

  Ndotja e ajrit është edhe më e rrezikshme nga sa mendohej më parë, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë…

  23/09/2021 11:56 AM

  OECD ul parashikimin, ekonomia globale do të rritet 5.7% këtë vit

  Ekonomia globale është në rrugën e duhur për t’iu rikthyer rritjes me shpejtësi, por është ende shumë herët që…

  21/09/2021 12:16 PM

  Largimi i Amerikës nga Afganistani do të nxisë xhihadistët në të gjithë botën

  Edhe nëse talebanët nuk i ndihmojnë luftëtarët e tjerë ekstremistë, thjesht suksesi i tyre është një frymëzim, shkruan The…

  17/09/2021 10:00 PM

  Makina

  MERCEDES-BENZ CLASSE S

  Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo nuk shkakton ndonjë impresion të madh. Në…


  AUDI A3 SEDAN

  Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

  14/09/2021 12:54 PM

  NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

  Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

  06/09/2021 8:58 PM

  BMW X1 XDRIVE25E

  Merr makinën më të vogël sportive të Monacos me motor benzine, shtoi një motor elektrik dhe një bateri 10…

  06/09/2021 8:56 PM

  Teknologji

  Telegram shndërrohet në një “dark web” të ri për kriminelët kibernetikë

  Privatësia në Telegram është e sigurt, edhe kur bëhet fjalë për të kryer transaksione të paligjshme. Kjo është arsyeja se pse Telegram është shndërruar në dark…


  BE: Rikarikues universal për të gjithë celularët, standardi të jetë USB-C. Apple: Kështu ‘mbytet’ inovacioni

  Komisioni Europian propozoi që të standardizohen të gjithë rikarikuesit në llojin USB-C dhe të shiten veçmas. “Kursime deri në…

  23/09/2021 5:20 PM

  Një startup holandeze mbledh 110 mln dollarë për të krijuar makinën e parë diellore në botë

  Në vitin 2019, prezantoi zyrtarisht makinën elektrike One, brenda një teatri rrotullues holandez. Eventi u zhvillua mbrëmjen vonë, në…

  23/09/2021 2:27 PM

  BE prezanton propozimin për rikarikues universal

  Komisioni Europian do të prezantojë të enjten, më 23 shtator, një propozim legjislativ për krijimin e një rikarikuesi universal…

  22/09/2021 6:54 PM

  Menaxhim

  Ajri i zyrës po na bën budallenj!

  Një studim i rëndësishëm duhet t’i bëjë gjithë kompanitë të rimendojnë zyrat e tyre   Të gjithë e përfytyrojmë zyrën si vendi i vetëm ku mund…


  Si të ndryshoni karrierë, një udhëzues hap pas hapi

  Ndryshimi i karrierës është një detyrë e vështirë, por ai gjithashtu mund të jetë i mirë për ju, si…

  23/09/2021 3:13 PM

  7 gjëra që nuk na mungojnë aspak nga ambienti i punës

  Po përpiqeni të fshihni filxhanin e kafesë, ndërsa uleni me nxitim në tryezën e punës 10 minuta me vonesë?…

  21/09/2021 1:38 PM

  “Pse nuk jam përpjekur më të dal jashtë zonës së komfortit në mjedisin e punës”

  Në një kohë kur jeta personale është ndërthurur me atë profesionale, është më e rëndësishme se kurrë që të…

  20/09/2021 4:14 PM

  Sport

  Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

  Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester United, ylli portugez u bë lojtari me…


  Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

  Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

  20/09/2021 5:36 PM

  Emma Raducanu do të fitojë 2.5 mln $ për suksesin e saj në U.S. Open

  Shifra është 8 herë më shumë se fitimet e mëparshme në karrierë   Kampionia adoleshente e tenisit, Emma Raducanu,…

  14/09/2021 5:41 PM

  FIFA: Të ardhurat nga transferimet, rënie me 2.08 mld $ krahasuar me me rekordin e 2019-s

  Me futbollistët e transferuar që po përshtaten te klubet e reja për sezonin e ardhshëm, FIFA publikoi raportin International…

  13/09/2021 5:18 PM

  Life Style

  6 ishuj privatë që kushtojnë më lirë se një apartament në Europë

  Nga vilat e zhytura në diell, të fshehura pranë një liqeni të qetë, tek apartamentet e zhurmshme të qytetit – ky mund të jetë momenti për…


  Jo vetëm muze, por një qendër e vërtetë krijuese. Oslo është gati për “qiellgërvishtësin” e ri Munch

  13 kate, 11 galeri, hapësira të panumërta ekspozuese, salla për koncerte dhe shfaqje, një auditor për konferenca, bare dhe…

  24/09/2021 9:40 AM

  Turizmi i masës në Venecia e ka bërë të vështirë për vendasit të blejnë shtëpi

  Në vitet e fundit, Venecia ka tërhequr vëmendjen sepse është një nga ato qytete europiane ku ndryshimi i klimës…

  23/09/2021 2:40 PM

  Finlanda, Suedia dhe katër vende të tjera ku dielli nuk perëndon kurrë

  Shtetet europiane si Finlanda dhe Suedia, janë pjesë e gjashtë vendeve ku dielli nuk perëndon kurrë, për një periudhë…

  22/09/2021 5:42 PM