e premte / 1 dhjetor / 2023

Regjistroni të dhënat

  Forma e pagesës

  Pagesë në llogarinë bankare. Ju lutem, gjeni më poshtë llogaritë ku mund të kryeni pagesën. Mund të dërgoni konfirmimin e pagesës me email në adresën [email protected] . Sapo të marrim konfirmimin e pagesës do ju dërgohet me email aksesi dhe konfimimi i abonimit.

  Llogaritë bankare të Media Union pranë Union Bank:
  -Në Euro / IBAN: AL48214112090111100105120121
  -Në Lekë / IBAN: AL54214112090111100105120110

  Editorial

  Rindërtimi, transparenca në arrati

  Katër vite më parë, Shqipëria përjetoi një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore në historinë e saj. Tërmeti prej 6.4 ballësh i 26 nëntorit 2019 shkaktoi dëme të…

  Manuali për një start up të suksesshëm

  Në rrugën drejt një start up të suksesshëm, udhëheqja e duhur dhe njohuritë e specializuara janë thelbësore. "Në një botë të lidhur ngushtë, ndërtimi i një rrjeti të fortë dhe partneritetet e menaxhuara mirë janë thelbësore"- shprehet i ftuari ynë i episodit të sotëm të…

  Kosova

  “12 cent fitim”, naftëtarët e Kosovës dalin kundër shtetit për tavanin e vendosur

  Marzha tregtare maksimale e lejuar e shitjes me shumicë është dy centë për një litër dhe marzha tregtare maksimale e lejuar e shitjes me pakicë është…


  Kosova fiton rastin gjyqësor në Mal të Zi, kthen 8 asete në pronësi

  Kosova ka fituar një rast gjyqësor në Mal të Zi, duke kthyer në pronësi tetë asete të ndryshme. Për…

  30/11/2023 12:46 PM

  Emigrantët dërguan 1.2 miliardë euro në Kosovë në 10 muaj

  Banka Qendrore e Kosovës ka publikuar statistikat e remitancave dhe institucioneve tjera financiare për muajin tetor 2023. Një miliard…

  28/11/2023 11:36 AM

  Udhëtimi pa viza nga 1 janari: Shtetasit e Kosovës duhet t’i kenë 50-100 euro për shpenzime ditore

  Nga 1 janari i vitit 2024, qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në vendet e…

  27/11/2023 4:35 PM

  Europa

  Inflacioni i Eurozonës bie në 2.4% në Nëntor, niveli më i ulët në më shumë se dy vjet

  Inflacioni në Eurozonë ra shumë më tepër se sa pritej këtë muaj. Rritja e çmimeve të konsumit në 20 vendet që përdorin monedhën e përbashkët euro…


  Ulen parashikimet për ekonominë britanike në dy vitet e ardhshme

  Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të rritet shumë më ngadalë se sa pritej në dy vitet e ardhshme…

  23/11/2023 2:40 PM

  Kurti: Rritja ekonomike në Kosovë këtë vit pritet të jetë 3.8 për qind

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se shteti ka nevojë për njerëz profesionistë dhe se shkollat profesionale duhet…

  21/11/2023 2:38 PM

  Supermarketet spanjolle kyçin vajin e ullirit për shkak të rritjes së vjedhjeve në dyqane

  Në Spanjë, prodhuesi më i madh në botë i vajit të ullirit, supermarketet po kyçin shishet e vajit bazë…

  20/11/2023 12:34 PM

  Rajoni

  Ambiciet e Bullgarisë për Euron: Luftë inflacionit për hyrjen në Eurozonë

  Disa vite më parë, Bullgaria bëri hapa të rëndësishëm me hyrjen në Mekanizmin e Kursit të Këmbimit II (ERM II), duke shpallur synimin që deri në…


  Banka Qendrore e Turqisë rrit normat e interesit në 40%

  Banka qendrore e Turqisë ka rritur normën e saj kryesore të interesit në 40% si pjesë e një nisme…

  24/11/2023 12:25 PM

  Anketa ballkanike, Serbia dhe Shqipëria me nivelet më të larta të korrupsionit

  Qytetarët e Serbisë dhe të Shqipërisë perceptojnë një nivel më të lartë korrupsioni në vendet e tyre, në krahasim…

  15/11/2023 11:01 PM

  Serbia marrëveshje me Kinën për ndërtimin e rrugëve dhe trenave

  Kina dhe Serbia nënshkruan dy marrëveshje për ndërtimin e rrugëve me vlerë totale prej afro 4 miliardë eurosh (4.2…

  10/11/2023 2:59 PM

  Të Tjera nga Bota

  Qytetet më të shtrenjta për të jetuar, Singapori dhe Zyrihu kryesojnë listën

  Singapori është renditur sërish si qyteti më i shtrenjtë për të jetuar, duke ndarë vendin e parë me Zyrihun këtë vit, sipas Economist Intelligence Unit. Kjo…


  Izraeli dhe Hamasi arrijnë një marrëveshje për lirimin e pengjeve, pauzë 4-ditore e luftimeve

  Marrëveshja vjen pas javësh negociatash në Katar, i cili së bashku me SHBA-në dhe Egjiptin ka vepruar si ndërmjetës…

  22/11/2023 1:56 PM

  OpenAI njofton se Sam Altman do të kthehet si shef ekzekutiv nën mbikëqyrjen e një bordi të ri

  Shefi i larguar i OpenAI, Sam Altman do të kthehet për të drejtuar kompaninë që ai bashkëthemeloi, pas disa…

  22/11/2023 12:00 PM

  Kthesa e ngjarjeve në Silicon Valley, OpenAI emëron shefin e ri ndërsa Sam Altman i bashkohet Microsoft

  OpenAI emëroi ish-shefin e Twitch Emmett Shear si CEO të përkohshëm, ndërkohë që shefi në largim Sam Altman ka…

  20/11/2023 3:33 PM

  Makina

  Shitjet e makinave në BE në tetor u rritën me 14.6%

  Shitjet e makinave elektrike regjistrojnë rritje më shumë se 36%   Shitjet e makinave të reja në Bashkimin Europian u rritën me 14.6% në muajin tetor,…


  Kërkesa për makina elektrike në Europë ngadalësohet, në pritje për automjete me çmime më ekonomike

  Pas disa vitesh në rritje të shpejtë, shitjet e makinave elektrike në Europë duket se kanë hyrë në një…

  14/11/2023 2:28 PM

  Tesla do të ndërtojë një makinë 25 mijë euro në Gjermani

  Tesla ka në plan të ndërtojë një makinë 25.000 euro (26.838 dollarë) në fabrikën e saj pranë Berlinit, deklaroi të…

  06/11/2023 3:15 PM

  Shitjet e makinave tërësisht elektrike të Volvo Cars rriten në tetor

  Në muajin tetor, shitjet e Volvo Cars u rritën me 10% krahasuar me një vit më parë, duke arritur…

  03/11/2023 5:09 PM

  Art

  “Britmat pa zë” të Mikel Temo

  Mikel Temo është një artist, i cili gjatë katër dekadave ka lëvruar gjinitë e arteve vizuale në pikturë, skulpturë dhe grafikë. Aktualisht, ai jep ndihmesën si…


  Arti ndryshe i Jozef Martinit

  Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një…

  29/05/2023 3:44 PM

  Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

  Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

  16/05/2023 2:24 PM

  Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

  Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

  05/04/2023 3:30 PM

  Teknologji

  Kompanitë më të mëdha të fonderisë së gjysmëpërçuesve në lidhje me të ardhurat

  Ata janë kudo – te telefonat tanë, makinat, avionët, madje edhe te frigoriferët. Chip-at e gjysmëpërçuesve janë bërë thelbësorë për stilin e jetës moderne dhe kompanitë…


  Canalys: Dërgesat globale të smartphone-ve pritet t’i kthehen rritjes në 2024

  Ndërkohë që vitit 2023 po i vjen ngadalë fundi, Canalys publikoi një raport parashikimi që analizon dërgesat globale të…

  23/11/2023 4:16 PM

  Qendrat e të dhënave dhe teknologjitë e reja gjysmëpërçuese të energjisë mund të mbështesin dekarbonizimin

  Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, në vitin 2022, qendrat e të dhënave përfaqësojnë 1 – 1.5% të konsumit global…

  13/11/2023 3:58 PM

  Amazon, ekip të posaçëm për trajnimin e modelit ambicioz të Inteligjencës Artificiale “Olimpus”

  Amazon po investon miliona në trajnimin e një modeli gjuhësor ambicioz të përmasave të mëdha, me shpresën se mund…

  08/11/2023 4:07 PM

  Menaxhim

  Sipas një eksperti të Harvardit, njerëzit e suksesshëm “praktikojnë përulësinë”

  Të gjithë, herët ose vonë, përballen me dështimin. Njerëzit më të suksesshëm përdorin përulësinë për ta marrë veten shpejt, sipas Charlene Li, eksperte leadershipi në Harvard.…


  Anashkalimi i pushimit të drekës ndikon në “burnout” dhe përkeqëson rendimentin

  Momenti më i bukur i ditës së punës, duhet thënë me sinqeritet, se është koha e drekës (Ndoshta është…

  10/11/2023 4:08 PM

  Pse trajtimi i punonjësve tuaj si familje është vendimi më i mirë i biznesit që mund të merrni

  Studimet e fundit tregojnë një tablo shqetësuese të mjedisit modern të punës. Një raport i fundit i State of…

  03/11/2023 2:52 PM

  3 rituale të vërtetuara shkencërisht se rrisin fokusin dhe ju bëjnë më produktivë

  Po kërkoni një mënyrë për të rritur produktivitetin tuaj? Ju mund të frymëzoheni nga njerëzit e suksesshëm. Megjithatë, nëse…

  27/10/2023 3:11 PM

  Sport

  Aksionerët e Real Madridit miratojnë një hua të re prej 370 milionë eurosh

  Ndërkohë që kostot e stadiumit kapërcejnë shifrën 1 miliard euro   Aksionerët e Real Madrid i dhanë dritën e gjelbër bordit për të marrë një hua…


  La Liga ndryshon FPF e saj me synimin për të rritur fuqinë e shpenzimeve të klubeve spanjolle

  Prej vitesh, La Liga spanjolle ka një Fair Play Financial të vetin, me norma specifike që rregullojnë pagat e…

  07/11/2023 3:54 PM

  Bayern, Barca, PSG, Napoli dhe Man City, në krye të klasifikimit të klubeve më dominuese në “Big 5”

  CIES Football Observatory, duke përdorur të dhënat e Wyscout, publikoi një raport që klasifikon klubet europiane në bazë të…

  29/09/2023 3:02 PM

  Klasifikimi / Trajnerët që i kanë bërë klubet të shpenzojnë më shumë

  Pep Guardiola është trajneri i cili gjatë karrierës së tij ka bërë që klubet e tij të shpenzojnë më…

  14/09/2023 4:16 PM

  Life Style

  Cilat monumente europiane u deshën më shumë për t’u ndërtuar

  Sagrada Familia në Barcelonë është e famshme për strukturën e saj idiosinkratike, fasadën e lindjes së Krishtit të gdhendur dhe natyrisht për kohën e gjatë të…


  Edinburgu, destinacioni kryesor për qëndrueshmërinë në Europë për vitin 2023

  Në zemër të një prej vendeve më të bukura në botë, ku ndërthuren historia dhe inovacioni, ndodhet kryeqyteti i…

  07/11/2023 4:33 PM

  Lonely Planet zbulon 50 destinacionet që duhet të vizitoni në vitin 2024

  Pesëdhjetë destinacione janë përfshirë në renditjen e përvitshme “Best in Travel” të destinacioneve tendencë për vitin 2024, të ndara…

  27/10/2023 4:32 PM

  Tre fshatra italianë i shtohen listës së fshatrave më të mirë turistikë të vitit 2023

  Organizata Botërore e Turizmit e Kombeve të Bashkuara (UNWTO) shtoi tre fshatra në Itali në listën e fshatrave më…

  25/10/2023 10:12 AM