Editorial

Dilemat e punësimit

Largimi i vazhdueshëm i një pjese të madhe të krahut të punës në Shqipëri nuk është një lajm i ri dhe po vazhdon. Të rinj dhe jo aq…

Nr: 1059 monitor 1059 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

A do frenojë inflacioni dëshirën për të pushuar?

Oferta turistike e Shqipërisë nuk mungon, por me rritjen e inflacionit, a do të shohim një frenim të dëshirës për të pushuar, ndonëse pranë fundvitit? Për të diskutuar këtë çështje, kemi ftuar në Monitor Brief Insight, promotoren e turizmit Delinda Muçollari.

Kosova

Në Kosovë, mbi 34 për qind e të rinjve janë të papunë

Një pjesë e konsiderueshme e popullsisë së re në Kosovë është e papunë. Sipas të dhënave të fundit kjo shifër ka shkuar ne 34.6 për qind.…


Serbia kthehet partner kryesor tregtar i Kosovës në rajon, importet rriten me 850 milionë euro

Serbia është shndërruar në partnerin kryesor tregtar në Kosovë. Gjatë periudhës janar-tetor 2022, krahasuar me periudhën e njëjtë të…

05/12/2022 2:30 PM

BQK: Sektori bankar në Kosovë është i sigurt, s’ka hapësirë për panik

Banka Qendrore e Kosovës ka treguar blerjet nga interneti kanë shënuar rritje, gjë që deri më muajin tetor 2022…

05/12/2022 12:54 PM

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës nis hetimet ndaj Telekomit Mobil të Serbisë

Autoriteti i Konkurrencës së Kosovës (AKK) njofton se ka nisur hetimin ndaj MTS DOO lidhur me shkeljet e bëra…

05/12/2022 12:15 PM

Europa

Edhe recesioni mund të mos e ulë inflacionin në Europë

A do të marrë BQE-ja mësime nga një bankë tjetër qendrore në Frankfurt?   Është e vështirë të dallosh majën e malit kur je duke u…


E ardhmja e futbollit

Kupa e Botës në Katar tregon se si po ndryshon futbolli. Një valë e re parash do të sjellë…

02/12/2022 10:02 PM

A ka ardhur fundi i kriptomonedhave?

Rënia e FTX-së i ka dhënë një goditje katastrofike reputacionit dhe aspiratave të kriptomonedhave, shkruan The Economist   Rënia…

02/12/2022 10:00 PM

BE-ja pranon paraprakisht kufirin e çmimit prej 60 dollarë për naftën ruse

Qeveritë e Bashkimit Europian kanë rënë dakord paraprakisht të enjten për vendosjen e një kufiri të çmimit prej 60…

02/12/2022 1:51 PM

Rajoni

Inflacioni në Turqi shënon rënie për herë të parë në 18 muaj

Inflacioni vjetor në Turqi është lehtësuar pak në nëntor për herë të parë në më shumë se një vit, sipas shifrave zyrtare të publikuar të hënën,…


Greqia terminal të ri të gazit natyror të lëngshëm, funksional nga 2024; Do të transportojë gaz edhe në Shqipëri

Ndërkohë që kërkesa për gaz natyror të lëngshëm në Europë rritet në vazhdën e luftës në Ukrainë, Greqia është…

01/12/2022 3:11 PM

BERZH jep hua për të mbështetur projektet hekurudhore në Maqedoninë e Veriut 

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka zgjeruar financimin për ndërtimin e një seksioni lindor të rrjetit hekurudhor…

30/11/2022 3:57 PM

Çmimet e ushqimeve në Greqi janë vazhdimisht më të lartat në BE

Shkak kryesor janë lëndët e para të importuara, madhësia e tregjeve dhe marrëdhënia e paqarta midis shitësit dhe furnizuesit…

21/11/2022 2:32 PM

Të Tjera nga Bota

Basti më i madh në botë për Indinë

Çfarë ndikimi do të ketë për ekonominë e pestë më të madhe të planetit, investimi prej 90 miliardë dollarësh i kompanisë Tata në tregun vendas, shkruan…


Qytetet më të shtrenjta për të jetuar, kryesojnë listën Singapori dhe New York

Singapori është renditur edhe këtë vit si qyteti më i shtrenjtë për të jetuar, duke e ndarë vendin e…

02/12/2022 4:12 PM

Shefja e FMN thotë se ka shanse të larta për një rritje ekonomike globale nën 2% në vitin 2023

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, tha të enjten se mundësia që rritja ekonomike globale të bjerë nën…

02/12/2022 11:56 AM

Vendet ku mund dhe nuk mund të pini ujin e rubinetit kur udhëtoni

Kur u tregoni njerëzve se do të udhëtoni në një vend të huaj, ata në mënyrë të pashmangshme do…

30/11/2022 3:36 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Makina e parë diellore nuk ka nevojë të rikarikohet për muaj me radhë

Startup holandeze Lightyear nisi të prodhojë makinën e parë elektrike në seri në botë, që gjeneron energji drejtpërdrejt nga drita diellore. Modeli i parë, Lightyear 0,…


Mazda rrit objektivin e shitjeve të makinave elektrike në 40% deri në vitin 2030

Investon 11 miliardë dollarë për të shpejtuar tranzicionin   Mazda ka mbetur pas krahasuar me pjesën tjetër të grupit,…

24/11/2022 8:11 AM

Google Maps tani ju ndihmon të gjeni stacione rikarikimi për makinat elektrike

Në tre vitet e fundit, Google Maps ka bashkëpunuar me partnerë të stacioneve të rikarikimit për automjete elektrike, në…

18/11/2022 2:59 PM

Putin kërkon kontrollin e çmimeve, ndërkohë që shitjet e makinave në Rusi bien në nivele rekord

REUTERS/Anton Vaganov Të mërkurën, Presidenti Vladimir Putin i kërkoi qeverisë ruse të kontrollojë çmimet e automjeteve, pasi një drejtues…

16/11/2022 6:00 PM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

Gartner: Tregu i gjysmëpërçuesve do të tkurret me 3.6% në 2023

Ndërkohë që viti 2022 do të mbyllet me rritje 4%, në 618 miliardë dollarë, parashikimet për vitin 2023 nuk janë optimiste. Ecurinë më të keqe do…


“Smombie”, ose zakoni i rrezikshëm i të ecurit duke parë smartphone

“Studimet tregojnë se njerëzit që përdorin telefonat celularë, së bashku me kufjet duke dëgjuar muzikë, kanë katër herë më…

28/11/2022 11:08 AM

Musk mbyll zyrat e Twitter përkohësisht, qindra punonjës largohen, nuk pranojnë kushtet e reja

Twitter mbyll ndërtesat e zyrave të kompanisë përkohësisht. Në një mesazh drejtuar punonjësve thuhet se zyrat do të rihapen…

18/11/2022 12:03 PM

Edhe Amazon do të shkurtojë mijëra vende pune

Shkak, ngadalësimi i shitjeve   Sipas asaj që raportohet, Amazon po përgatitet të shkurtojë mijëra vende pune në zyrë,…

15/11/2022 4:37 PM

Menaxhim

Volodymyr Zelenskyy shpallet “Njeriu i Vitit” nga “Financial Times”

“Jam më i përgjegjshëm se sa i guximshëm”   Nëntë muaj në një luftë brutale për mbijetesë kombëtare kundër pushtuesve rusë, Volodymyr Zelenskyy duket i lodhur,…


A përfaqëson “multitasking” me të vërtetë një evolucion për njeriun?

Pak ditë më parë, gjatë një videocall, në shkëmbimet e para të bisedave, ato që u kushtohen pyetjeve “si…

29/11/2022 6:07 PM

Ndiheni të rraskapitur për shkak të punës? Nuk është faji juaj, thonë psikologët

Një libër i ri i botuar së fundmi ka një mesazh qetësues për punonjësit që ndihen në burnout nga…

21/11/2022 12:23 PM

Qytetet më të mira për nomadët dixhitalë këtë dimër, nga Bangkoku deri në Budapest

Sipas një studimi të ri, shumë njerëz që kërkojnë të ikin nga vendi i tyre teksa kostot e jetës…

18/11/2022 4:59 PM

Sport

Nga vijnë pjesa më e madhe e topave të futbollit në botë?

Fotografitë nga: Jun Michael Park   Sialkot, qytet në verilindje të Pakistanit, prodhon rreth 70 për qind të furnizimeve në botë, duke përfshirë Al Rihla të…


Botërori i Futbollit Katar 2022, 5 futbollistët më të paguar

Kylian Mbappé, futbollisti më i paguar në botë, nuk është një lojtar i ri në Botëror. Vetëm 4 vite…

23/11/2022 9:00 AM

Klasifikimi – 8 Botërorët më të kushtueshëm

Botërori i Katarit është më i kushtueshmi në historinë e kësaj ngjarje sportive – 221 miliardë euro të shpenzuara,…

21/11/2022 5:20 PM

Kupa e Botës, vendet më të pasura: SHBA në krye, por zviceranët më të pasurit

Do të jenë 32 vendet që do të marrin pjesë në Kupën e Botës në Katar, e cila do…

18/11/2022 4:28 PM

Life Style

Duomo, një katedrale e mrekullueshme

Është e vështirë të gjesh fjalët të përshkruash ndjesinë kur shikon, për herë të parë, Katedralen e Milanos. Materiali karakteristik i mermerit të bardhë dhe arkitektura…


Kazakistani, përjetoni “katër sezone në katër ditë” në vendin më të madh në botë pa dalje në det

Kazakistani mund të jetë vendi më i madh pa dalje në det në botë, por brenda kufijve të tij…

25/11/2022 12:49 PM

3 qytetet europiane me numrin më të madh të atraksioneve turistike falas

Panteoni, Romë   Roma, Londra dhe Parisi janë “të parat e klasës”, sipas një kërkimi të ri të shoqërisë…

24/11/2022 8:00 AM

Destinacioni më i lirë në Europë për momentin

Duke u bazuar tek atraksionet falas, çmimet e ulëta të ushqimeve e të pijeve, si dhe kostot e transportit…

22/11/2022 4:04 PM