Aeroportit Plovdiv i Bullgarisë, tenderi i koncesionit nuk tërheq asnjë ofertë

29/03/2021 10:11 AM 0 komente

Tenderi i Bullgarisë për dhënien e një kontrate koncesioni për funksionimin e Aeroportit të Plovdivit nuk tërhoqi asnjë ofertë, bëri me dije ministria e transportit për SeeNews të Premten.

Ofertuesit e mundshëm kanë qenë të ndikuar nga ndikimi shkatërrues i pandemisë në industrinë e aviacionit, tha ministria e transportit.

Tenderi u nis në shkurt të vitit 2020, me afatin e tenderimit të zgjatur pesë herë.

Ky është tenderi i dytë për një kontratë koncesioni për të drejtuar Aeroportin e Plovdivit që ka përfunduar pa sukses.

Tenderi i mëparshëm u anulua në Tetor 2018 pasi konsorciumi i renditur i parë që përbëhej nga HNA Group i Kinës dhe Plovdiv Airport Invest i regjistruar në Hollandë tërhoqi ofertën e tij, ndërsa oferta e renditur në vendin e dytë u konsiderua jo aq e mirë nga ministria.

 

/SEENEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of