Ahmetaj për PPP: Janë 807 miliardë lekë, s’do ketë më oferta të pakërkuara nga 1 korriku 2019

20/11/2018 11:33 AM 1 koment

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, mbrojti këtë të martë Partneritetet Publike Private si pjesë e diskutimit të buxhetit në Komisionin parlamentar për Ekonominë, duke argumentuar se vlera totale e kontratave të dhëna PPP është 807 miliardë lekë, nga të cilat 391 miliardë lekë janë të hidrocentraleve.

Sipas Ahmetajt,  262 hidrocentrale vijojnë të jenë ende në proces ndërkohë që balanca e fryrë e PPP është pikërisht kjo që raportohet. Në fjalën e tij numri një i Financave theksoi se PPP-të janë një alternativë që shton asetet por edhe mundëson shërbime për qytetarët duke sjellë në vëmendje disa vepra infrastrukturore por edhe partneritete tek shëndetësia.

Duke iu përgjigjur akuzave të bëra nga opozita Ahmetaj solli në vëmendje rrugën Tiranë-Elbasan të cilën e cilësoi si një shembull të gabuar sesi është vepruar me rrugët. Rruga Tiranë-Elbasan e kontraktuar ne 2011, deri në këtë moment ka kaluar vlerën me 100 mln dollarë. “U nis me një kosto 304 milionë dollarë por ka shkuar 405 milionë dollarë. Nëse verifikohen, pretendimet ekstra kapin vlerën 36 milionë dollarë, 41.6% më shumë në raport me prokurimin publik. Aksi Qafë Thanë-Lin-Pogradec ka kërkuar sërish më shumë para tha Ahmetaj.

Ai theksoi se duke përjashtuar kontrata e PPP në shëndetësi, të tjerat do të hedhin 1.1 miliardë euro. Ai renditi disa prej partneriteteve publike private por theksoi se disa prej tyre edhe pse me kosto në buxhet janë trashëguar nga qeveria paraardhëse.

Ministri i Financave u ndal edhe një herë në fjalën e tij në ligjin e ri të partneriteteve publike private që pritet të ndryshojë mënyrën sesi veprohet sot me ofertat e pakërkuara. Ahmetaj nënvizoi se do të bëhet heqja e PPP të pakërkuara në një sërë sektorësh. “Konkretisht me anë të këtij ligji është propozuar që nga 1 korriku 2019 transporti dhe infrastruktura nuk do të ketë PPP me ofertë të pakërkuar. Po kështu do të bëhet heqja e bonusit për PPP të pakerkuara ndërkohë që dhe ato që do të mbeten pra portet dhe aeroportet, do të hiqet bonusi” tha Ahmetaj.

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Qytetari I thjeshtë Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Qytetari I thjeshtë
Guest
Qytetari I thjeshtë

Dmth futjani sa krahu keti populli dele deri ne dt 1 Korrik 2019 se pastaj nuk lejohet me..
Ju deht te perfundoni te gjithe ne burg mo Minister hajdut, dhe e keqj eshte se nuk je i vetmi.